Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza odsoudil administrativu Spojených států za její snahu účinně odčerpat zabavený majetek venezuelského státu a přesměrovat ho na vůdce opozice a samozvaného venezuelského „prezidenta“ Juana Guaidoa.
„Venezuelská centrální banka odsuzuje sprosté vyvlastnění, které americká vláda v součinnosti s některými zákonodárci Národního shromáždění nařídila ohledně finančních zdrojů státu, které byly zablokovány v Citibank,“ napsal Arreaza na Twitteru podle deníku RIA Novosti.
V komuniké připojeném na Twitteru, Centrální banka odsoudila jednostranné rozhodnutí vlády USA jednat „v tajné dohodě se skupinou zákonodárců Národního shromáždění“ při zabavování prostředků z Caracasu a označila jej za další akt v řadě útoků USA proti bance a lidu Venezuely.
Podle banky, tato „konfiskace bude mít přímý dopad na rozvoj venezuelské ekonomiky, která byla již tak ovlivněna nedovolenou hospodářskou a finanční blokádou elit, které ovládají Spojené státy americké, a v současné době se zhoršuje zhoubným dopadem globální pandemie koronaviru“.
Začátkem tohoto týdne zákonodárci z Národního shromáždění přidruženého Guaidovi schválili převod odhadovaných 342 milionů dolarů z prostředků z účtu venezuelské Centrální banky u Citibank na svůj vlastní účet Fedu. Washington a jeho spojenci začali na začátku roku 2019 zabavovat majetek venezuelského státu, krátce poté, co Guaidoa uznal za prozatímního prezidenta země.
Konfiskace zahrnovaly zabavení venezuelského zlata v amerických, britských a evropských bankách, zmrazení aktiv venezuelské ropné rafinerie, přepravce a prodejce Citgo ve Venezuele, a zabavení miliard dolarů likvidních venezuelských aktiv v Americké bance. Venezuela označila tato opatření za „hospodářskou válku“ a vyzvala mezinárodní společenství, aby se postavilo šikaně ze strany USA.
Guaido a další členové opozice byli také obviněni z toho, že některé z těchto zdrojů odčerpali pro vlastní osobní potřebu, a že americké prostředky poskytované jako „humanitární pomoc“ utráceli na bohaté hotely, jídlo a pití nebo dokonce na prostitutky. V červnu loňského roku venezuelský generální prokurátor Tarek William Saab obvinil Guaidoa a jeho kamarády, že jednají „méně jako opozice a spíš jako mafie“.
Konfiskace majetku a sankce, které USA zavedly začátkem roku 2019, byly pouze nejnovější krok v téměř desetileté agresi vůči Venezuele.
Konfiskace majetku a sankce, které USA zavedly začátkem roku 2019, byly pouze nejnovější krok v téměř desetileté agresi vůči Venezuele. Latinskoamerické geopolitické strategické centrum (CELAG) v únoru 2019 odhalilo, že pouze mezi lety 2013 a 2017 stála finanční blokáda vedená USA latinskoamerický stát v rozmezí 260 až 350 miliard dolarů.