• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bosna: Nebudeme parkovištěm pro migranty, kteří jdou do EU

    30-4-2020 Svobodné Noviny 62 440 slov zprávy
     

    Úředníci bosenské služby pro záležitosti cizinců (SFA) začali vypracovávat seznam nelegálních migrantů, kteří mají být deportováni. Země v současné době hostí přibližně 10 000 migrantů.


    Vytvoření seznamu nařídil bosenský ministr bezpečnosti Fahrudin Radoncic, který řekl, že jeho země se stala „parkovištěm pro migranty směřující do Evropy“, uvádí se ve zprávě listu Balkan Insight. To se nestane!“ prohlásil.



    Většina migrantů v Bosně čeká na příležitost přejít do sousedního Chorvatska, které je členským státem Evropské unie.


    SFA tvrdí, že bude deportováno přibližně 9–10 000 migrantů, s výjimkou uprchlíků ze Sýrie, která je stále označována za válečnou zónu. Ostatní migranti pocházejí většinou z Afghánistánu, Alžírska, Maroka a Pákistánu.


    „Je to obrovský bezpečnostní problém, který ničí životy našich občanů,“ řekl Radoncic. Poukázal také na to, že migranti „pocházejí ze zemí bohatších než Bosna“ a že jako ministr bezpečnosti požaduje „jejich deportaci“.


    Radoncic také uvedl, že požaduje, aby země původu migrantů poskytly finanční prostředky na náklady za zpáteční lety. Uvedl, že věří, že prostředky, které Brusel v současné době dává Bosně na hostování migrantů, by se měly místo toho použít na jejich cestovní výdaje.


    Radoncic uvedl, že vzhledem k tomu, že Bosna má v současné době mezi svými občany desítky tisíc nezaměstnaných, nemá smysl, aby se jejich země mohla starat také o ekonomické migranty, kteří odcházejí do EU.


    Radoncic také uvedl, že se nejprve provede průzkum, aby se zjistilo, který z migrantů se dobrovolně vrátí domů, než začnou deportace, ale že neočekává, že to přijme mnoho migrantů s tím, že obvykle odmítají spolupracovat s průzkumem a nechtějí ani zvážit možnost odchodu, jakmile dorazí do Evropy.


    Bosně se však v minulosti některé migranty podařilo dobrovolně repatriovat. Za poslední dva roky Bosna úspěšně vrátila přibližně 1 300 migrantů.


    Hlavním problémem, kterému čelí bosenští úředníci, je to, že je často obtížné určit skutečnou totožnost migrantů a některé země, například Pákistán, s nimi odmítají spolupracovat při poskytování informací.


    Přesto je pro Bosnu důležité tento problém vyřešit, protože kromě migrantů, které již v zemi žijí, jich přichází stále více. Regionální samospráva otevřela v Lipě nové přijímací středisko – dosud osmé – a má kapacitu pro dalších tisíc migrantů. Radoncic říká, že národní vláda nepomůže regionům s novými tábory s tím, že podle jeho plánu migranti prostě musí odejít.


    Názory Radoncice jsou v souladu s názory občanů země.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑