Lídři čtyř hlavních frakcí Evropského parlamentu zahrnuli do svého projektu boje proti pandemii koronaviru nové usnesení, které je jasným útokem na Polsko a Maďarsko.
Usnesení bylo napsáno Evropskou lidovou stranou (EPP), socialisty, Zelenými a skupinou Renew Europe a kritizuje polské orgány za organizaci květnových voleb.
Projekt podepsali Manfred Weber (EPP), Itraxe Garcia Perez (socialisté), vůdce Renew Europe Dacian Ciolos a Phillippe Lamberts (Zelení).
Podle neoficiálních informací bude o projektu hlasováno na příštím zasedání Evropského parlamentu. Zahrnuje kapitolu týkající se právního státu a část textu se týká Polska a Maďarska.
Autoři jsou znepokojeni „rozhodnutím maďarské vlády prodloužit stav nouze na neurčito a umožnit vládě vydávat vyhlášky na dobu neurčitou.“
Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács, který napsal pro deník Politico, zdůraznil, že mezinárodní média hrubě a nesprávně charakterizovala stav nouze:
Zákon jasně omezuje schopnost vlády „vládnout nařízením“. Slouží výhradně k prevenci, léčbě, eradikaci a nápravě škodlivých účinků pandemie. Vláda nesmí ukládat zákony vyhláškou, která s tímto účelem nesouvisí.
Nové sankce jsou zaměřeny konkrétně na šíření nepravdivých informací, které ohrožují úsilí v boji proti viru, a jsou formulovány tak, aby se zabránilo jejich použití jako nástroje politické cenzury.
Mimořádný stav v Maďarsku může také kdykoli ukončit parlament. Kovács se domnívá, že by se EU měla zaměřit na boj proti pandemii namísto věnovat energie rezolucím a soudním řízením proti Maďarsku.
Navzdory přísným limitům toho, co maďarský premiér Viktor Orbán může legálně dělat během mimořádného stavu, se zdá, že politické síly orientované proti Polsku a Maďarsku pokračují v ofenzivě a využívají koronavirové krize k otevřenému útoku na konzervativní vlády.