• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pro koho je koronavir nejnebezpečnější? Vědci odhalili nejzranitelnější kategorii

    6-4-2020 Sputnik CZ 30 349 slov zprávy
     

    Expert má za to, že koronavirová infekce je nejnebezpečnější pro těhotné ženy. Zdůraznil, že děti a starší lidi je možné léčit různými přípravky proti viru, ale pro těhotné je těžké najít vhodnou léčbu.


    Odborník vyzval, aby se nastávající maminky chránily před infekcí, poněvadž se následky choroby projeví na dítěti.



    „Dost často se vyvíjí pomalá forma chřipkové infekce, která může mít vážné komplikace,“ řekl Zujev.



    Zdravotníci doporučili pacientům s autoimunitními chorobami (reumatická artritida, roztroušená skleróza), aby omezili styk s ostatními lidmi.


    Stejná ochranná opatření se týkají lidí po transplantaci orgánů a těch, jež berou imunosupresivní léky, nebo absolvují chemoterapii kvůli zhoubným nádorům.


    Na konci března jsme informovali o tom, že italská společnost infekčních a tropických chorob regionu Lombardie zveřejnila údaje o chorobách, které zvyšují nebezpečí úmrtí při koronavirové infekci.


    Podle zprávy se mezi lidmi, kteří trpí kardiovaskulárními onemocněními, zvyšuje nebezpečí podobného vývoje situace o 10,5 procenta, a mezi diabetiky – o 7,3 procenta.


    Kromě toho mají zvýšené riziko pacienti s chronickými respiračními chorobami (o 6,3 procenta), hypertenzí (o 6 procent), a onkologickými chorobami (o 5,6 procenta).



    Nový koronavir


    Odborník ze Scrippsova institutu v USA Kristian Andersen a také skupina mezinárodních badatelů dospěli k závěru, že koronavirus SARS-CoV-2, který se objevil v Číně, vznikl v důsledku přirozené evoluce. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Medicine.


    Tvrdí se, že rozbor veřejně dostupných informací o posloupnosti genomu SARS-CoV-2 a příbuzných virů nepředložil důkazy toho, že virus byl zhotoven v laboratoři nebo nějakým jiným způsobem vykonstruován.


    Biologové získali údaje genů, které kódují adhezní proteiny – útvarů, které viru umožňují připojení k buňce a proniknutí do ní.


    Vyšlo najevo, že doména svazující receptory (RBD) se vyvíjela samostatně a nemůže být vytvořena uměle. Bylo také zjištěno, že základ SARS-CoV-2 se značně liší od dosud známých lidských virů.


    Na základě rozboru posloupnosti genomu dospěli vědci k závěru, že nejpravděpodobnější původ SARS-CoV-2 mohl probíhat podle jednoho ze dvou možných scénářů.


    Podle prvního scénáře se virus vyvinul do svého nynějšího patogenního stavu díky přirozenému výběru u nelidského hostitele, a pak přešel k člověku.


    Druhý scénář předpokládá, že nepatogenní verze viru přešla od zvířete k člověku, a pak se vyvinula do svého nynějšího patogenního stavu v lidské populaci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑