• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Japonský profesor poradil, jak se rychle zbavit bolesti v kříži

    6-4-2020 Sputnik CZ 51 279 slov zprávy
     

    Vysvětlil, že největší zátěž připadá obvykle na kříž. U shrbeného člověka připadá na meziobratlovou ploténku mezi čtvrtým a pátým obratlem kříže tlak ve výši 200 kilogramů.


    Když člověk nesprávně zvedá těžké věci anebo se hrbí během kýchání, tlak na kříž se zvýší. V tomto okamžiku se posunuje jádro (nucleus pulposus) a může poškodit prstenec (anulus fibrosus). Právě z těch se skládá meziobratlová ploténka, jež hraje roli tlumiče.


    Matsudaira vysvětlil, že tlak na meziobratlovou ploténku mezi čtvrtým a pátým obratlem se nazývá „dluh bolesti v zádech“. Může to způsobit posun nebo kýlu meziobratlové ploténky. Vyhnout se podobným problémům pomohou jednoduchá cvičení.



    Člověk se musí postavit tak, aby šíře nohou byla větší než ramenou, následně je třeba se uvolnit. Poté si má dát ruce trochu nad hýždě a prohnout se dozadu při výdechu. Tuto polohu je třeba zachovat na tři sekundy a pak se vrátit do původní. Profesor poznamenal, že pro prevenci je dobré takto cvičit jednou nebo dvakrát denně, při léčbě minimálně desetkrát.


    Rovněž vysvětlil, že při prohnutí mohou v kříži vzniknout nepříjemné pocity nebo bolesti. Když se zmírní za deset sekund po návratu do původní polohy, nemáte se čeho obávat.


    Když bolest zůstane, znamená to, že se člověk příliš prohnul, takže musí zmenšit úhel prohnutí. Když člověk pocítí během cvičení brnění ve stehnech nebo lýtkách, je třeba se poradit s ortopedem.


    U lidí, kteří pracují vestoje, a také u těhotných žen a žen, které nosí obuv s vysokými podpatky, se kříž prohýbá na druhou stranu, což může rovněž vést k „hromadění dluhu“. V tomto případě Matsudaira radí posadit se na židli a cvičit vsedě: prohýbat se dopředu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑