• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na nemoc, která zabije a bude zabíjet nejvíc Čechů, se za pandemie zapomíná. Lékaři varují před nebezpečím

    30-3-2020 Sputnik CZ 68 504 slov zprávy
     

    Podle profesora a předsedy České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) Michala Vrablíka kardiovaskulárním chorobám, na které v České republice ročně umírá 50 tisíc lidí, lze předcházet, jelikož ve většině případů je způsobuje vysoký cholesterol. Vědec si myslí, že zrovna tento problém bude přetrvávat i nadále.


    V publikaci se poznamenává, že první příčinou vysokého cholesterolu je genetické onemocnění – familiární hypercholesterolemie (FH). Takových lidí žije v republice přibližně 40 tisíc, přičemž pouze pětina z nich ví o své diagnóze. Tato skupina je odkázána na užívání léků.


    Druhou příčinou dotyčného stavu je životní styl. Podle odhadu odborníků je téměř 80 procent populace zasaženo tímto problémem. Přesné údaje nelze získat, protože většina lidí neměří svůj cholesterol, jehož vyšší hladina může mít za následek smrtící kardiovaskulární choroby.


    Poznamenává se, že zrovna problém se srdcem se stává nejčastější příčinou smrtí Čechů.



    „My se dnes zabýváme otázkou, jak předcházet onemocnění koronavirem, jak limitovat dopady, které toto infekční onemocnění přináší, ale úplně stejně se budeme muset zabývat trvale tím, jak limitovat a předcházet dopadům cévních onemocnění, na která stále umírá největší procento české populace,“ popsal Vrablík s tím, že cholesterol je naprosto zásadním rizikem pro cévní onemocnění a cévní úmrtnost.



    „Zatímco koronavirovou epidemii zcela jistě zvládneme, tak problematika vysokého cévního rizika s českou populací zůstane a domníváme se, že právě otázky, které se týkají cholesterolu, jeho zvýšených hladin – a jak jsme se dozvěděli na sklonku loňského roku, optimální hladiny cholesterolu jsou skutečně podstatně níže, nežli jsou ty průměrné hladiny v České republice – tak tuhle problematiku budeme muset řešit i dávno po odeznění koronavirové epidemie,“ podotkl. 



    Publikace zároveň přichází s poznámkami na toto téma od dalšího odborníka. Podle slov předsedy České společnosti pro kardiologii a přednosty II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Aleše Linharta Česká republika disponuje skvěle nastaveným systémem péče o lidi, kteří infarkty utrpí, ale to problém vysokého cholesterolu neřeší.


    „Když se zamyslíte nad tím, na co můžete být v České republice hrdí, tak pivo, Jarda Jágr a pak už začínáte velmi obtížně přemýšlet, co najít. Já vám jednu věc řeknu, máme nejlépe propracovaný systém péče o akutní infarkty na světě. Nejlepší místo, kde dostat infarkt, je Česká republika,“ prohlásil odborník.


    Linhart však vyjádřil nespokojenost tím, že navzdory dobrému systému je smrtnost infarktu pořád dvojnásobná a trojnásobná než Covid-19.


    Jedinou cestou zabránit smutnému trendu je podle odborníků prevence, a proto lékaři vyzývají všechny, aby situaci nezanedbávali.


    „Pojďme si říct, že stejně jako se snažíme zastavit šíření koronaviru, tak se budeme snažit zastavit a zpomalit šíření kardiovaskulárních chorob,“ apeluje na Čechy Linhart.


    Vrablík dokonce přichází i s detailnějším doporučením ohledně kontroly hladiny cholesterolu. 


    „Každý Čech má díky velmi velkoryse nastavenému systému preventivní péče právo znát své hladiny krevních tuků i krevního cukru a v pravidelných intervalech v rámci preventivních prohlídek se tato čísla společně s dalšími rozhodnými čísly, jako je výše krevního tlaku a další parametry, může dozvědět u svého praktického lékaře. Takže můžeme vyzvat všechny, aby preventivní prohlídky využívali, protože poskytnou cenné informace a nebojím se říct, že prodlouží absolventům preventivních prohlídek život,“ uvedl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑