• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Greta bude muset stranou.” Zahradil promluvil o postvirové ekonomice

    24-3-2020 Sputnik CZ 199 395 slov zprávy
     

    Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu a bývalý první místopředseda ODS, nemá sebemenší pochyby o tom, že ekonomické následky řádění koronaviru neumožní v budoucnu evropským státům i nadále počítat s finančními výdaji spojenými s klimatickými opatřeními. Na své stránce na Facebooku totiž podrobně odůvodnil, proč současná krize přináší zásadní změny, s nimiž Brusel musí počítat.


    „Evropská unie teď musí odpískat tzv. Green Deal. nebo pošle celou evropskou ekonomiku z očekávané recese přímo ke dnu. Průmysl, automobilky, jakákoliv výroba (manufacturing) se z tohoto budou hrabat léta, i za stávajících technologických podmínek. Na investice do ‚zelených´ technologií zkrátka nebudou peníze,” přišel s neutěšenou prognózou pro evropské klimatické aktivisty Zahradil.



    Český politik dává najevo, že klimatická opatření a spojené s tím výdaje nejsou vhodné pro ekonomiku a společnost, jež se ocitly v krizi, což právě podle něj platí pro evropské státy. Budoucí stav označuje dokonce za částečně válečnou ekonomiku.



    „Greta, Extinction Rebellion, Fridays For Future, to je všechno luxus, který si možná může dovolit bohatá společnost v dobách klidu a míru. Ale v (částečně) válečné ekonomice, která nás alespoň dočasně čeká, to bude muset stranou,“ uvádí.



    Důležité poučení pro Evropu


    Šíření koronaviru navíc odhalilo slabé místo Evropy, myslí si Zahradil. Jedná se totiž o následky přenosu výroby z území evropských států do jiných zemí. Zatímco z ekonomického hlediska taková politika přináší určité zisky, z hlediska strategického se to ukázalo být příčinou značných potíží pro Evropany. Zjevným příkladem je nedostatek ochranných pomůcek, které evropské státy musely shánět právě v Číně.


    Vzhledem k výše uvedené skutečnosti Zahradil považuje zabezpečení strategické soběstačnosti, jež zahrnuje především samostatnost v energetické, surovinové, materiální a potravinové oblasti, za zásadní úlohu Evropy v nadcházející době. Určité změny se dají očekávat i v oblasti světové politiky a mezinárodního obchodu. Český europoslanec si totiž myslí, že globalizační a integrační prvky budou z větší části vytlačeny opatřeními navazujícími na protekcionismus. 


    Někteří uživatelé se rozhodli nabídnout další či bližší opatření proti budoucí krizi.



    „Pozastavit regulace, zajistit super rychleji schvalovací proces a během 5 let postavit síť rychlovlaku a dostavět dálnice. Problém není stavební kapacita, ale administrativa!” napsal uživatel Lukas Codr.



    Uživatel Beno Uhlich vyjádřil pochyby ohledně nevyhnutelnosti proměn popsaných Zahradilem. Podle něj rozhodujícím faktorem bude míra škody, která postihne evropskou ekonomiku. Myslí si totiž, že v případě poměrně mírných následků vedení EU neprojeví ochotu cokoliv zásadně měnit, zatímco větší škoda může přinutit k věnování své pozornosti obnovení ekonomiky.  



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑