• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na internetu se objevilo unikátní video ukazující samopal Kalašnikov z roku 1942

    23-3-2020 Sputnik CZ 70 262 slov zprávy
     

    Michail Timofeevič Kalašnikov byl tankistou a dobře věděl, jakou zbraň vojáci potřebovali pro rychlou evakuaci z tanku. Proto vytvořil právě takový model – kompaktní, s malou kapacitou, s 25 náboji z pistole TT.



    Samopal pistole byl testován v únoru 1943 nedaleko Moskvy, uvedl Ruslan Čumak, vedoucí oddělení fondů Vojenského historického muzea dělostřelectva. Po tomto vzorku dostal Kalašnikov příležitost zapojit se do konstrukční činnosti, což dělal téměř do roku 2000.


    Tento samopal měl automatiku s polovolným závěrem, brzdění během střelby probíhalo pomocí speciálního mechanického systému. Nezávislý úderník střílel z uzavřeného závěru. Všechny řídící prvky jsou na levé straně modelu.


    Samopal pistole však nemohl být přijat do výzbroje. Právě tehdy byli testováni dva favoriti PPŠ-2 a PPS. Následně byl pro hromadnou výrobu doporučen samopal Alexeje Sudajeva.


    Hmotnost samopalu pistole Kalašnikov je 2,9 kilogramu. Celková délka je 750 milimetrů, délka hlavně je 250 milimetrů. Patrona 7,62 x 25 mm TT.



    Zbraň století


    Sériová výroba AK a jeho modifikace byly zahájeny v Iževském strojírenském závodě. Útočná puška Kalašnikov, která je uvedena na seznamu významných vynálezů 20. století, se stala nejrozšířenější zbraní na světě. Během 60 let bylo vyrobeno více než 70 milionů kusů AK a jeho modifikací. Daná zbraň je dokonce vyobrazena na vlajce Mosambiku. Dnes má na Sinajském poloostrově pomník. Jeho jméno dávají v Africe novorozeným dětem.


    Již 70 let je samopal v různých úpravách ve výzbroji ruské armády. Mimochodem, nejen ruské, protože desítky zemí světa vyrábějí různé verze Kalašnikova. Podle hodnocení odborníků počet vyrobených zbraní již přesáhl 100 milionů kusů. Nicméně, sám Kalašnikov byl proti použití své zbraně v mezinárodních konfliktech.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑