• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bank of America: V USA začala ekonomická krize

    23-3-2020 Sputnik CZ 51 699 slov zprávy
     

    V Bank of America (BofA) očekávají, že to bude jedna z největších krizí v dějinách. HDP se sníží o 12 % již v druhém čtvrtletí, což je rekord od dob druhé světové války. Hlavní příčiny spočívají v pádu podnikatelských aktivit a poklesu spotřebitelských výdajů kvůli koronaviru.


    „Oficiálně prohlašujeme, že americká ekonomika vstoupila do recese a připojila se ke zbytku světa,“ praví se ve zprávě připravené analytiky v čele s přední ekonomkou Bank of America Michelle Meyer.


    Podle jejího názoru „hluboký pád již začal“, protože koronavirus zasáhl prakticky všechna odvětví.


    Následkem bude nevyhnutelný růst nezaměstnanosti a snížení příjmů obyvatelstva. Během celého druhého čtvrtletí přijde každý měsíc o práci jeden milion Američanů. Nezaměstnaných bude 3,5 milionu lidí. Nejvíc se to dotkne zábavního odvětví, dopravy, hotelů a maloobchodu.



    Počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti prudce stoupl poté, co společnosti propustili zaměstnance jako opatření proti šíření Covid-19. Minulý týden přišlo 281 tisíc žádostí, což je dvouleté maximum (analytici neočekávali víc než 220 tisíc). Hlavními oběťmi jsou pracovníci s nízkou kvalifikací s hodinovou mzdou.

    „Je to důsledek pádu ekonomické aktivity: vnější šok nutí spotřebitele utrácet méně peněz, podniky mají nižší zisky a propouštějí zaměstnance,“ vysvětlil Chris Rupkey, hlavní finanční ekonom MUFG Union Bank.



    Avšak podle jeho mínění jde o dočasné opatření. Zaměstnavatelé přijmou zaměstnance zpátky, jakmile začne epidemie slábnout. Nikdo ale neví, kdy se to stane. Bílý dům připouští, že boj s koronavirem potrvá 18 měsíců.


    Dvě další přední americké banky, Goldman Sachs a Morgan Stanley, také oznámily začátek recese. V Morgan Stanley považují za „základní scénář“ letošní zpomalení růstu globálního HDP o 0,9 %. V Goldman Sachs jsou ještě pesimističtější: jejich prognóza zní 1,25 %.


    Varoval před tím také Ústav mezinárodních financí (IIF), který sídlí ve Washingtonu. Podle posledních dat bude mít světová ekonomika v roce 2020 nárůst nikoli 1,6 %, ale pouhých 0,4 %.


    IIF podstatně snižuje prognózu již podruhé za měsíc.



    Na začátku března mluvili experti o 2,6 %. Dnes jsou přesvědčeni, že krize postihla třetinu globální ekonomiky. K recesi došlo v USA, EU a Japonsku, na které připadá 15,1 %, 11 % a 4 % světového HDP. Podle mínění IIF bude pád pokračovat minimálně do poloviny roku.


    O tom, že se růst americké ekonomiky zastavil, informovala také jedna z největších amerických ekonomických vysokých škol UCLA Anderson. Mají tam za to, že změny k lepšímu můžeme očekávat až ke konci září. Ekonomika USA se propadne ve druhém čtvrtletí o 6,5 % a o 1,9 % ve třetím.


    Připomeňme, že za recesi považují ekonomové dvě po sobě jdoucí čtvrtletí negativního ekonomického růstu měřeného HDP, čili hodnotou všeho zboží a služeb v zem.


    V Bank of America zdůraznili, že hloubka pádu a rychlost následující obnovy ekonomiky přímo závisí na účinnosti státní politiky. „Federální rezerva má zajistit likviditu finančního systému, kdežto federální vláda se má věnovat krizi likvidity v reálném sektoru,“ vyzvali ekonomové BofA.



    Ekonomiku dobije břidlice


    Analytici konstatují: s problémy takového rozsahu se americká ekonomika nesetkala nikdy. Ani po teroristických útocích 11. září a ani v době „velké recese“ v roce 2008. Nezaměstnanost tenkrát činila 10 % a HDP kleslo o více než čtyři procenta.


    Ale dnes může nezaměstnanost podle předpovědi amerického ministra financí Stevena Mnuchina dosáhnout až 20 %, když vláda nepodnikne agresivní opatření, aby oslabila ekonomický dopad pandemie.


    Magazín The Hill píše, že ekonomické následky epidemie v USA značně vyhrotily spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na ropném trhu. Je již jasné, že za první oběť cenové války padne americký břidlicový průmysl.


    „I když vedení OPEC pořád ještě doufá, že pád cen sehraje roli katalyzátoru v usmíření dvou velkých ropných států, nehodlá Putin podle všeho rychle ustoupit,“ míní Helima Croft, která se věnuje surovinové strategii v RBC Capital Markets. „Zdá se, že Rusko hodlá zlikvidovat podíl na trhu amerických břidlicových společností v reakci na sankce USA.“


    Analytička připomíná, že se v Trumpově administrativě „nejednou pochlubili schopností trestat zahraničněpolitické odpůrce prudkým snížením exportu jejich ropy, a přitom se uhájit před cenovým vlivem díky solidním domácím dodávkám energetických zdrojů“.


    Jenže nynější ceny americké břidlicové společnosti, na rozdíl od saúdských a ruských ropných firem, nepřežijí. Pokles v energetice a ztráta statutu největšího světového výrobce ropy zasadí mocnou ránu celé ekonomice.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑