Skandinávské země – některé více než jiné – začaly zavádět opatření k boji proti koronaviru.
Zatímco Švédsko, Finsko a Island stále mají otevřené hranice, Dánsko a Norsko uzavřely své hranice – s výjimkou pro tzv. „žadatele o azyl“ – navzdory skutečnosti, že mnoho z nich pochází z oblastí zamořených koronavirem v severní Itálii, píše dánský deník Berlingske.
„Dánsko prostě nemůže uzavřít hranice pro žadatele o azyl. Jsme vázáni Dublinskou úmluvou, což znamená, že musíme přijmout a poskytnout žadatelům o azyl přístup do Dánska a následně posoudit, která země je odpovědná za zpracování žádosti o azyl podle dublinského nařízení, “ řekla zástupkyně ředitele odboru pro lidská práva Louise Holcková.
Podle Louise Holckové se nejedná pouze o udržení vztahu zejména s Německem, odkud pochází mnoho žadatelů o azyl při cestě do Dánska.
Mattias Tesfaye, dánský ministr přistěhovalectví, říká, že policie zavede „žadatele o azyl do migračního tábora v Sandholmu.
„Celá komunita se musí snažit vyhnout šíření infekce. Proto jsme také podnikli řadu kroků a iniciativ v oblasti azylu. Žadatelé o azyl obvykle cestují veřejnou dopravou z hranice do centra Sandholm v Severním Själlandu, “uvedl Tesfaye.
„Od této chvíle bude za tento transport odpovědná policie. Ve středisku Sandholm budou všichni noví žadatelé o azyl zkontrolováni na zdravotní stav a budou k dispozici speciální karanténní zařízení, “pokračoval ministr imigrace.
„V případě potřeby budou žadatelé o azyl samozřejmě umístěni do karantény podle příslušných kritérií. Naštěstí je nyní počet žadatelů o azyl na velmi nízké úrovni. “
Rozumnější politici, jako je Peter Skaarup z populistické Dánské lidové strany, tvrdě vládní politiku kritizovali.
„Vyvinulo se to v šílenství!“ řekl Skaarup zpravodajskému serveru Den Korte Avis.
„Zaprvé, je hloupé neumožnit uzavření hranic, aby to zahrnovalo i žadatele o azyl, a zejména nyní v současné situaci nebezpečí šíření infekce,“ dodal Skaarup.
„A za druhé, použití policie k dopravování žadatelů o azyl z jižního Jyllandu do Severního Själlandu je docela výzva, a tak vystavuje policisty nebezpečí infekce.“
Skaarup také výstižně poznamenává, že je často téměř nemožné zjistit, odkud „žadatelé o azyl“ pocházejí.
„Nikdo nemůže říct, jestli pocházejí z některých nejvíce zasažených oblastí. Často zjišťujeme, že buď odmítnou prozradit, odkud pocházejí, nebo že vyhodili své pasy, “řekl Skaarup.
V Norsku vláda nepovolí lidem vstup bez povolení k pobytu po dobu deseti dnů, píše deník NRK.
Jedna skupina však bude stále moci vstoupit: „žadatelé o azyl“.