Maďarský premiér Viktor Orbán měl pravdu, když v roce 2015 varoval před migrační krizí, a způsob, jakým se s ní vypořádal, včetně výstavby oplocení a odmítnutí migrace, je nyní při zpětném pohledu ostatních evropských mocností vnímán jako správná volba, napsal publicista Christian Ortner v článku konzervativního rakouského listu Die Presse.
„Pokud by Evropská unie řešila rok 2015 [migrační krize], jako je tomu nyní v Řecku, ušetřila by Evropě vzestup extrémního nacionalismu, desítky islamistických útoků a značné náklady s tím spojené,“ píše Ortner.
Rakouský publicista věří, že si Orbán zaslouží omluvu od bývalého rakouského kancléře Wernera Faymanna, který v roce 2015, kdy Maďarsko začalo stavět plot na jižní hranici se Srbskem, přirovnával maďarskou vládu k Hitlerovu režimu.
Maďarský vůdce si také zaslouží omluvu od německé kancléřky Angely Merkelové, která se nyní zasazuje o obranu vnějších hranic, ale v roce 2015 tvrdila, že takový úkol by byl neuskutečnitelný a arogantně Orbána kritizovala.
Orbán si také zaslouží omluvu od lucemburského socialisticko-demokratického ministra zahraničí Jeana Asselborna, který v roce 2016 požadoval, aby Maďarsko bylo během krize v roce 2015 suspendováno nebo vyloučeno z Evropské unie za to, jak zachází s migranty.
Stejný Asselborn nyní vítá řecký přístup k obraně hranic Evropské unie.
Od doby, kdy vypukla v roce 2015 migrační krize, Orbán zpřísnil kontroly na hranicích, bojoval proti povinným kvótám na přerozdělení migrantů, které navrhovala Evropská unie, a uvedl, že řešením by bylo vytvořit životaschopné podmínky na počátku migrace, namísto toho importovat problémy těchto zemí a případně teroristů do Evropy.
Maďarský předseda vlády také před čtyřmi lety varoval před uzavřením dohody s Tureckem o migraci a prohlásil, že EU vyjednává s Tureckem z pozice slabosti.
Nikdo z EU v té době opravdu neposlouchal.
Ortner není jediný, kdo si všiml, že Evropa tentokrát zaujímá pozoruhodně odlišný přístup k migraci. Důvod? Podle deníku Financial Times se voliči kvůli migraci posunuli napříč kontinentem doprava.
Přestože Merkelová v roce 2015 pozvala do Německa přes milion migrantů, politici z její strany nyní zaujali mnohem tvrdší postoj, přičemž člen její strany Friedrich Merz tento týden migranty varoval: „Nemá smysl přicházet do Německa. Tady vás nemůžeme přijmout.“
Merz, který se letos pravděpodobně bude ucházet o vedoucí postavení strany, uvedl, že Němci nechtějí opakovat stejnou chybu otevření německých hranic v letech 2015 a 2016.