Náčelník íránské protidrogové policie brigádní generál Masoud Zahedian uvedl, že po americké invazi do Afghánistánu v roce 2001 se výroba omamných látek v zemi drasticky zvýšila.
Poté, co USA a jejich západní spojenci obsadili tuto chudou zemi, došlo v Afghánistánu k 35násobnému nárůstu a toto číslo dosáhlo 6 400 tun z původních 185 tun, řekl Zahedian novinářům v Římě.
Zahedian uvedl, že „více než 3 800 Íránců bylo zabito a 12 500 dalších zraněno v boji proti obchodníkům s drogami“.
V příslušných poznámkách v lednu, generální tajemník íránského ředitelství pro kontrolu léčiv brigádní generál Eskandar Momeni odsoudil USA a NATO, dva hlavní okupanty Afghánistánu, že povzbudili a usnadnili pěstování máku a výrobnu drog v chudé zemi.
V projevu v rámci výročního zasedání policejních šéfů protinarkotických složek, Momeni řekl, že americké síly okupující Afghánistán bezpochyby napomohly pěstování nezákonných narkotik v této zemi.
Nejvyšší míra konfiskací drog v historii Íránu a světa připadá na tento rok (podle místního kalendáře od března 2019 do března 2020), což ukazuje 18% nárůst oproti minulému roku, uvedl.
„Rovněž jsme zaznamenali 80% pokles počtu obětí mezi našimi silami v boji proti nedovoleným drogám,“ uvedl a dodal, že letos tyto síly při operacích proti obchodníkům s drogami přišly o tři lidi.
Momeni pak kritizoval evropské země za jejich pasivní roli v boji proti obchodování s drogami a dodal: „Tyto země nejenže nepomáhají islámské republice v tomto směru, ale také ztěžují naše úsilí.“
Dále dodal: „Kultivace narkotik v Afghánistánu každým rokem roste a není pochyb o tom, že americké síly a okupanti v Afghánistánu přispívají k procesu výroby drog a snaží se destabilizovat region jakýmkoli způsobem, včetně podpory výroby drog v Afghánistánu. “
Momeni poznamenal, že většina nezákonných drog směřuje do Evropy, a varoval, že pokud Írán nezabrání tranzitu narkotik přes hranice, musí to udělat sami Evropané.