• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bloomberg: Nejbohatší lidé na světě za týden přišli o 444 miliard dolarů. Co za to může?

    29-2-2020 Sputnik CZ 31 349 slov zprávy
     

    Uvádí se, že ty největší ztráty utrpěli tři nejbohatší lidé na světě, a sice generální ředitel Amazonu Jeff Bezos, spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates a prezident skupiny společností LVMH Bernard Arnault. Jejich celkové bohatství kleslo asi o 30 miliard dolarů.



    Velké ztráty se nevyhnuly ani generálnímu řediteli společnosti Tesla, Ilonu Muskovi, který je na 25. místě v seznamu nejbohatších lidí na planetě. Během týdne totiž přišel o devět miliard dolarů, a to v důsledku poklesu ceny akcií jeho společnosti. Daný týden nebyl příliš úspěšný ani pro zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, který ztratil více než 6,5 miliardy dolarů.

    Ve čtvrtek se evropské a americké burzy, na pozadí další vlny paniky kolem šíření koronaviru, zhroutily. Evropské indexy ztratily více než 4 % a americké indexy ztratily více než 3 %. A v pátek tento pokles pokračoval.


    COVID-19


    Čínská vláda koncem prosince informovala o epidemii zápalu plic neznámého původu, která vypukla ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili, že původcem onemocnění se stal nový typ koronaviru 2019-nCoV, který se přenáší z člověka na člověka.



    Světová zdravotnická organizace (WHO) v lednu uznala situaci za mimořádnou a vyhlásila stav globální zdravotní nouze, a to pošesté v historii. Následně organizace oficiálně pojmenovala nemoc jako COVID-19.



    Podle posledních údajů, k pátku 28. února, bylo na světě nakaženo přes 83 000 lidí na všech světadílech, s výjimkou Antarktidy. Největší počet nakažených je stále v Číně, kde epidemie propukla. Počet obětí tam vzrostl na 2835. Nejvíce obětí mimo Čínu pak hlásí Írán, kde koronavirus zabil již 34 osob a nakaženo bylo 388 lidí. Celkově už nemoc na světě zabila téměř tři tisíce lidí.

    Co se týče příznaků, řadí se mezi ně horečka, kašel, dušnost, ale také průjem, nevolnost a další problémy s trávicí soustavou. Odborníci Fakultní nemocnice univerzity Wu-chanu zjistili, že symptomy připomínající nachlazení nebo chřipku se objevují až v pozdních stádiích onemocnění, na začátku může jít o atypický vývoj pneumonie.


    Epidemie COVID-19 již ovlivnila čínskou ekonomiku, která v prvním čtvrtletí 2020 ztratila kolem 143,1 miliard dolarů (asi 1 % HDP). Nejvíce byla podle analytiků zasažena sféra veřejného stravování, turistický ruch a maloobchod a některé podniky čelí riziku bankrotu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑