• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Za jaké přestupky mohl být člověk vězněn u teroristů v Sýrii? Sputnik získal exkluzivní dokumenty

    29-2-2020 Sputnik CZ 53 316 slov zprávy
     

    Tyto dokumenty zůstaly po teroristických skupinách, které dříve působily na severozápadě provincie Aleppo. Ty zřídily jakousi obdobu soudního systému založeného na svérázném výkladu šaríi.



    Velkou část nalezených dokumentů představují povolení k propuštění dříve zatčeného občana. Zapisovaly se do nich osobní údaje člověka, který byl předveden před „náboženský soud“ teroristů: datum narození, jméno a příjmení, konkrétní obvinění, datum uvěznění a datum propuštění.


    Teroristé si vykládali zákony svérázně. Jeden občan byl například „podezírán z obtěžování za pomoci aplikace WhatsApp“ a hrozilo mu bičování nebo uvěznění. V nalezených dokumentech se popisuje také mnoho jiných, neméně zajímavých obvinění. Za důvody jako „hlasitě mluvil v době půstu“, „dělal skandál na veřejnosti“ či za „cizoložství“ se člověk mohl dostat za mříže na několik týdnů. Ten seznam je dlouhý a přestupky byly velmi různé.


    A přitom za opravdu těžké zločiny mohl člověk dostat stejný trest, jako i za milostné styky. Třeba jistý Murad Chattáb, obžalovaný z vraždy, strávil podle dokumentů ve vězení pouhých pět měsíců – od 21. února až do 12. července 2015.



    Není jasné, odkud pocházela informace, na jejímž základě byly podezřelé osoby zatýkány – zda od „policie“ teroristických skupin nebo od udavačů. Z dokumentů je jasné jen to, že „zákony“ extremistů trpělo velmi mnoho lidí.


    O svéráznosti „soudního systému“ teroristů svědčí, mimo jiné, i „žádosti o zmírnění trestu“. Třeba jistý Muhammad Vachdžúdž „soudci“ píše, že byl odsouzen k půlročnímu vězení a 150 ranám bičem, a byl mu zabaven jeho osobní notebook. Neprojevuje přitom nesouhlas s rozsudkem, jen prosí, aby mu vrátili majetek, a píše, že je ochoten za něj dokonce zaplatit.



    „Sděluji vám, že je v tomto notebooku uložena informace, kterou potřebuji pro svou práci v opravně mobilních telefonů. Je to pro mě zdroj příjmů, a prosím vás, abyste mi zmírnili trest a notebook vrátili – zaplatím za něj v hotovosti,“ píše Vachdžúdž.



    Není však známo, zda bylo jeho žádosti vyhověno – odpověď „soudce“ na tento dopis v dokumentech chybí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑