• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Státní duma RF reagovala na Erdoganovo prohlášení o Sýrii

    29-2-2020 Sputnik CZ 58 551 slov zprávy
     

    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno uvedl, že požádal svého ruského kolegu Vladimira Putina, aby nezasahoval do bojů tureckých vojsk se syrskou vládní armádou.



    Dodal také, že syrská otázka není v žádném případě nějakým dobrodružstvím, ani snahou rozšířit hranice.

    „Nevstoupili jsme tam na pozvání (prezidenta Sýrie Bašára, pozn. red.) Asada, ale na pozvání syrského lidu. A dokud nás lidé nepožádají, abychom odešli, zemi neopustíme. A Putinovi jsem řekl: Nechte nás v tom jeden na jednoho a my uděláme, co je potřeba,“ řekl Erdogan během svého projevu v Istanbulu.



    „Prohlášení je absolutně nepřijatelné z jakéhokoli hlediska... Vzniká otázka, kdo a na jakém základě se v Sýrii nachází. Ruští zástupci tam pracují v souladu se žádostí, která byla oficiálně formulována legitimní vládou. Pokud jde o Erdoganova tvrzení o určování osudu Sýrie, na ty nemá turecké vedení pravomoc. Tyto pravomoci nejsou udělovány syrskými orgány a nejsou podporovány žádnými rozhodnutími OSN. Ve skutečnosti jde o žádost o spontánní diktování vlastní vůle sousedním státům,“ řekl Novikov.



    Zástupce také zdůraznil, že pokus o rozdělení zájmů Bašára al-Asada a syrského lidu vypadá „velmi zvláštně“, protože sám Asad v té době získal od syrského lidu prostřednictvím voleb potřebné pravomoci, aby zastupoval zájmy lidu. Skutečnost, že určitým skupinám, které měly syrské občanství, to nevyhovovalo, sama o sobě nic neznamená.




    „Dokud se Turecko podílelo na syrských záležitostech, aby se nějakým způsobem minimalizovaly náklady na činnost velkých teroristických útvarů, bylo možné uznat pozitivní roli Turecka v záležitostech Sýrie. Pokud má Turecko v úmyslu tyto přístupy přehodnotit a získat určitý monopol v syrských záležitostech, a to i přes takové zasahování do vnitřního politického procesu v Sýrii, je to nepřijatelné. Myslím si, že s tímto postojem nemůžeme souhlasit ani v rámci dvoustranných rusko-tureckých formátů, ani z hlediska naší spolupráce se syrskou vládou, ani z pohledu pozice, kterou můžeme zaujmout na mezinárodních platformách,“ uzavřel věc Novikov.



    Vyostření v Idlibu



    Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham* zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu.

    Podle informací ruského ministerstva obrany se do palby spolu s teroristy dostali také turečtí vojáci, kteří se však v místě neměli nacházet. V důsledku incidentu tak zahynulo 36 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno. Ruská strana přitom podnikla opatření k úplnému příměří ze syrské strany a zajistila evakuaci mrtvých a zraněných na území Turecka.


    Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po útoku svolal schůzi o bezpečnosti. Rada NATO se v pátek chystala uspořádat konzultace o situaci v Sýrii, a to v reakci na žádost Ankary. Zároveň však, podle informací řeckých médií, zablokovalo Řecko prohlášení aliance o podpoře Turecka.



    Závazky Turecka


    Dříve ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval o tom, že Turecko nebylo schopno splnit několik klíčových závazků k vyřešení problémů kolem syrského Idlibu. Tedy, neoddělilo ozbrojenou opozici, která je připravena k dialogu s vládou v rámci politického procesu, od teroristů.


    rusko-tureckém memorandu z 18. září 2018, které bylo zkoordinováno podle výsledků schůzky prezidentů Putina a Erdogana, totiž byla řeč o zachování statusu quo, pokud jde o přítomnost tureckých vojáků, ale za podmínky stažení z idlibské zóny deeskalace všech teroristických radikálních skupin do 15. října 2018. Bylo také domluveno, že budou podniknuta „účinná opatření pro zajištění stabilního režimu zastavení bojových akcí“ v hranicích této zóny. Paragraf 7 memoranda předpokládal zavedení společného rusko-tureckého hlídkování v této oblasti.


    * Teroristická organizace zakázaná v Rusku



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑