• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Víry a kobylky. Keď sa jedna pohroma kopí na druhú.

    29-2-2020 Zem & Vek 199 1275 slov zprávy
     

    Čína vedie už dva mesiace heroický zápas proti krajne agresívnemu a expanzívnemu vírusu, ktorý už prenikol aj na ďalšie kontinenty a spôsobil pandémiu. Najľudnatejšia krajina planéty stále ešte nevyvinula účinný liek proti koronavírusu COVID-19 a siaha preto k drastickým spôsobom prevencie a zadržiavania šírenia. Uzavrela stámilióny ľudí v desiatkach miest a oblastí do povinnej karantény. Ochromila dopravu a hospodárstvo celého štátu, čím ohrozuje chod neprezieravo globalizovanej svetovej ekonomiky. Medzitým sa však valí na najľudnatejšiu krajinu sveta iná pohroma. Portál anglickojazyčného denníka China Daily ju výstižne nazval „locust plague„, t.j. pliagou kobyliek. Gigantické mračná tohto pažravého sťahovavého hmyzu sa ešte nenahrnuli nad čínske územie, no nivočia už rastlinstvo na poliach v v susednom Pakistane. Vlani tam spustošili bavlníkové polia a tento rok požierajú úrodu pšenice a kukurice. Devastácia dosahuje také rozmery, že vláda vyhlásila začiatkom februára celoštátny stav núdze (national emergency).


     


    Nesmierny rozsah invázie


     


    Mnohí Stredoeurópania si nedokážu inváziu kobyliek, aká znepokojuje Čínu, dostatočne predstaviť. Z cestopisných filmov im mohli utkvieť v pamäti zábery obrovských rojov kobyliek kdesi v Afrike, čo zatienili slnko. Premnoženia takéhoto rozsahu však bývajú zriedkavé a Európania ich vnímajú ako výnimočné extrémy čierneho svetadielu. Vlani však postihla invázia kobyliek začiatkom júna Sardíniu, kde narobila škody, aké tento stredomorský ostrov nezažil za ostatných šesť desaťročí. Odvtedy púštne kobylky našťastie na server cez Stredozemné more vo veľkých rojoch nevzlietli.


     


    Pootočili sa na východ a v priebehu druhého polroka 2019 pustošili poľnohospodárske porasty vo východnej Afrike. Ako zobrazuje infografika Svetovej poľnohospodárskej organizácie FAO, v decembri značne ohrozili úrodu nielen v Etiópii, Keni a Somálsku, ale i na susednom Arabskom polostrove, odkiaľ preleteli cez Perzský záliv do Iránu a mimoriadne sa rozmnožili v susednom Pakistane.


     






    http://www.fao.org/ag/locusts/common/ecg/75/en/DLrisk495e.jpg


     


    Čo je horšie, rozožrali sa vo východopakistanskej provincii Pandžáb. Na území o rozlohe menšej, akú má Rumunsko, sa tam tiesni vyše 110 miliónov obyvateľov. Historické územie Pandžábu siaha siaha do Indie, kde tvorí štáty Harijána, Himáčalpradéš a Pandžáb. Z ich severovýchodných okrajov nie je vzdušnou čiarou ďaleko do juhozápadnej Číny. Horské masívy tam síce prelet rojom kobyliek sťažujú, čo neznamená, že znemožňujú. Ani rozľahlé horské masívy im nezabránili preniknúť pred dvadsiatimi rokmi do západnej Číny a v nej do Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Na rozlohe 1 660 000 kilometrov štvorcových tam v tých dobách žilo len zhruba 19 miliónov obyvateľov. Približne polovinu z nich tvorili Ujguri. Západné tajné služby podnecovali týchto stredoázijských moslimov k národnooslobodzovaciemu (v očiach Číny k separatistickému) odboju. Vpád kobyliek, ktoré pustošili úrodu, tam existenčne ohrozil miestnych roľníkov a vláda v Pekingu sa obávala otvorenej vzbury. Za škody na úrode vyplácala kompenzácie a do provincie vyexpedovala mimoriadne zásielky plodín a osiva.


     


    Až s časovým odstupom dvoch dekád sa dozvedáme, že do boja proti kobylkám nasadila popri chemických prostriedkov i takmer trištvrte milióna (700 000) sliepok a kačíc. Osobitný druh do hneda sfarbených kačíc sa odvtedy pod dohľadom čínskych odborníkov zaskvel ako účinný likvidátor pažravého hmyzu vo viacerých kútoch južnej Ázie a východnej Afriky.


     


    Koncom februára sa objavili vo svetových médiách agentúrne správy, ako táto z dielne ČTK. Portál eurozpravy.cz: jej dal titulok Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen„.






    https://eurozpravy.cz/zahranicni/asie-a-australie/kvuli-invazi-kobylek-pakistan-nasadi-100-tisic-cinskych-kachen.8b351df4/


     


    Správa dobre vystihla vážnosť situácie v Pakistane poukázaním na pekelný apetít lietajúceho hmyzu: „Kobylka je schopna urazit denně vzdálenost až 150 kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sníst za den potravu vážící stejně jako on samotný. Hejno o velikosti Paříže umí spořádat během jediného dne stejné množství jídla jako polovina francouzské populace, uvádí FAO.


     


    Svetová potravinová organizácia FAO, ktorá spadá pod Organizáciu spojených národov, vydáva na margo urgentné výzvy na zvýšenie finančnej pomoci pre zdevastované oblasti východnej Afriky. Len v Keni, Etiópii a Somálsku pripravili kobylky zničením úrody o živobytie 12 miliónov roľníkov. Mračná nenásytného hmyzu medzitým migrujú do okolitých afrických oblastí, do krajín Perzského zálivu a do južnej Ázie. Somálsko vyhlásilo začiatkom februára stav potravinovej núdze. Organizácia FAO koncom januára varovala, že ak sa nepodarí zabrániť rozmnoženiu rojov, ktoré už spustošili úrodu v pásme siahajúceho od rohu Afriky po hranice Indie, mohla by ho nová generácia roztiahnuť ešte ďalej vo všetkých smeroch. Monitoring pohybov mračien kobyliek v reálnom čase možno sledovať na webovej stránke FAO http://www.fao.org/ag/locusts/en/info/info/index.html.


    Aktuálny stav k 24. februáru vyzerá takto:






    http://www.fao.org/ag/locusts/common/ecg/75/en/200224updateE.jpg


     


    Hrubou silou chémie


     


    Správy o pripravenosti Číny pomáhať vo vlastnom záujme susednému Pakistanu pri pokusoch o zastavenie invázie kobyliek vzbudila koncom februára pozornosť svetovej verejnosti z prostého dôvodu. Západné mienkotvorné médiá interpretovali úvahy čínskych odborníkov o nasadení hmyzožravých kačíc v Pakistane ako hotovú vec. Čínu vysmievajú a ironizujú ako veľmoc, čo „pošle do Pakistanu armádu kačíc„. Práve tak znie titulok správy TASR: „Čína pošle do Pakistanu armádu kačíc na pomoc v boji s kobylkami„.






    https://www.teraz.sk/zahranicie/cina-posle-do-pakistanu-armadu-kac/448816-clanok.html


     


    TASR môže kopnutie výrazom „armáda kačíc“ kryť odvolaním sa na uštipačný výraz o armáde v americkom Time Magazine: „Army of 100,000 Chinese Ducks Ready to Fight Locust Plague„. Peking zareagoval na mediálne posmešky Západu o kačacích bojovníkoch v rovnaký deň vyhlásením vedúceho medzivládnej delegácie v pakistanskom Karáčí. že nasadenie kačíc, o ktorom sa uvažovalo, nebude súčasťou pomocného programu čínskej vlády. Sto tisíc vtákov by bolo objektívne primálo na zvládnutie mračien rýchlo sa množiacich kobyliek. Veľkoplošne účinné budú vraj len chemické pesticídy a biochemické sterilizačné prostriedky. Profitovať z toho budú predovšetkým nadnárodné chemické kartely, vrátane indických. Technokrati z Indie si mnoho sľubujú od veľkovýroby dronov špecializovaných na tzv. inteligentné, t.j. priebežne aktualizované dávkovanie prostriedkov podľa poveternostných podmienok a koncentrácie hmyzu vo vzduchu v rozličných výškach. Pakistan je pripravený prijímať takúto formu pomoci od Indie, ktorá si tým chce posilňovať ochranný vzdušný val proti prenikaniu kobyliek z Pakistanu. Nespokojní ostanú „iba“ ochrancovia životného prostredia. Ich hlasy však v južnej Ázii veľkú váhu nemajú.


     


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑