• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koronavirus ohrožuje sblížení Evropské unie a Číny

    27-2-2020 Sputnik CZ 49 560 slov zprávy
     

    Nutno podotknout, že dříve byla zrušena návštěva vicepremiéra Státní rady ČLR Liu He v Burselu. Místo toho se čínský úředník zúčastnil dvou setkání v Pekingu o hospodářském rozvoji a boji proti epidemii.


    Nadcházející summit Čína-EU v Pekingu by se měl, na žádost Evropanů, konat před zasedáním ve formátu 17+1. Obě události jsou důležité pro rozvoj diplomatických vztahů mezi oběma stranami. Tento summit je příležitostí pro Brusel, aby Pekingu přinesl své konsolidované stanovisko k politickým a hospodářským otázkám, včetně interakce Číny se zeměmi střední a východní Evropy.



    Obavy Bruselu


    Čína tyto země aktivně přitahuje k obchodní a hospodářské spolupráci, včetně účasti na iniciativě nové Hedvábné stezky – všech 17 zemí se k ní připojilo. Řecko navíc převedlo čínské společnosti Cosco přístav Pireas do koncese až do roku 2052.



    Brusel se obává, že Peking upřednostňuje dvoustranné dohody s členskými státy EU. A během nadcházejícího summitu Čína-EU chtěli evropští politici znovu vyjádřit své obavy čínské straně a případně předložit své návrhy na další pořadí interakce ve formátu 17+1.

    Pro Čínu je zase velmi důležitý jen druhý summit - 17+1. Země střední a východní Evropy jsou mnohem ochotnější spolupracovat s Čínou. A z předních zemí západní Evropy pouze Itálie vyjádřila plnou podporu iniciativě nová Hedvábná stezka. Není pochyb o povolení nebo zákazu telekomunikačních zařízení čínských výrobců – místní sítě jsou již dlouho vybudovány na takovém zařízení.



    Čínské dráhy (China Railway) obdržely zakázku na výstavbu železnice Bělehrad-Budapešť. V Chorvatsku staví čínští dodavatelé most na poloostrov Pelješac. Letos by se měl místo premiéra Čínské lidové republiky Li Kche-čchianga zúčastnit summitu 17+1 Si Ťin-pching, prezident a předseda Ústřední vojenské komise. Zvýšení úrovně zastoupení ČLR mělo ukázat, jakou důležitost Peking přikládá spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy.


    Situace v Číně


    Podle SCMP by Peking nechtěl summity odložit. Evropští partneři však pravděpodobně setkání odmítnou kvůli obavám z koronaviru. Kromě toho je vzhledem k šíření epidemie v několika evropských zemích pro Čínu také nežádoucí, aby nyní pořádala taková setkání, řekl Sputniku profesor Centra pro evropská studia Jeana Monneta Národní univerzity ČLR Wang Yiwei.



    „Situace s rozšířením koronaviru v Číně je pod kontrolou. Abychom však vyloučili jakákoliv podezření, musíme počkat do začátku května. Až do tohoto okamžiku se nedoporučuje, aby se hlavní diplomatické akce konaly během jednoho či dvou měsíců. Kromě toho sama epidemiologická situace není v Evropě příznivá. Například v Itálii počet infikovaných lidí roste, což v EU vyvolává obavy. Jaká opatření by bylo nutné přijmout, pokud by do Číny dojelo všech 27 zástupců zemí?“




    Dopad na politické vztahy?


    V Evropě hlásí nejvíce případů Itálie: v době psaní článku tam bylo potvrzeno 470 nakažených, 12 lidí zemřelo. Nové případy infekce jsou také hlášeny ve Španělsku, Rakousku, Německu, Chorvatsku, Finsku, severní Makedonii, Řecku a Francii. Odborník podotýká, že dokud se situace nestabilizuje, summity a další hromadné akce, zřejmě nebudou. Je pravděpodobné, že osobní schůzky budou v některých případech nahrazeny videokonferencemi.


    Wang Yiwei však neočekává, že by epidemie koronaviru měla významný dopad na politické vztahy mezi Čínou a EU. V souvislosti s napjatými vztahy se Spojenými státy, je pro Čínu a EU logické posilovat hospodářskou a investiční spolupráci. Kromě toho je pro Evropu důležité ukázat ČLR, že vystupuje z jednotné pozice ve vztahu k budoucí spolupráci s Čínou. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vztahy s Čínou se během německého předsednictví EU v roce 2020 stanou prioritou.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑