• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dcera Němcova dorazí na přejmenování pražského náměstí Pod kaštany

    24-2-2020 Sputnik CZ 95 468 slov zprávy
     

    Němcovová uvedla, že se zúčastní slavnostního přejmenování pražského náměstí, na kterém sídlí Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Místo nově ponese jméno jejího otce, a sice náměstí Borise Němcova.



    „Ve čtvrtek se zúčastním slavnostního ceremoniálu v Praze,“ uvedla na svém Twitteru.




    Proces změny názvu



    Dnes jsme informovali o tom, že změna názvu náměstí byla schválena radou hlavního města. Podle rady Prahy jde o gesto vůči Rusku.

    „Praha se tímto gestem zařadí k několika dalším metropolím, které tímto způsobem poukazují na neutěšený stav politických poměrů v dnešním Rusku," píše se v dokumentu rady.



    Rada chce přejmenování náměstí Pod Kaštany stihnout do výročí smrti politika, teda do 27. února.


    O přejmenování náměstí Pod Kaštany usilovali autoři petice v čele se zastupitelem Prahy 4 Petrem Kutílkem (Zelení). Pod peticí se dosud sešlo více jak 4,5 tisíce podpisů.


    Začátkem února s návrhem souhlasila místopisná komise, čímž cestu k přejmenování náměstí posvětila.



    Vyjádření nesouhlasu


    Někteří však s přejmenováním nesouhlasí. Například český diplomat Jaroslav Bašta zauvažoval nad možnými důsledky přejmenování náměstí a tvrdí, že nezodpovědné kroky pražského magistrátu mohou být vnímány jako urážka islámu.



    Český diplomat a bývalý ministr uvedl, že zavražděný Němcov měl napjaté vztahy s kavkazskou islámskou komunitou. Myslí si tedy, že iniciativa primátora Zdeňka Hřiba podpořená jeho kolegy z vedení hlavního města může pro někoho následně vypadat jako podpora politika, který si dovolil urážku vůči islámu a byl následně zavražděn radikály. Podle Bašty se tohle politické trollení vůči Rusku ze strany pražského pirátského magistrátu může obrátit proti České republice, i když o takových důsledcích své politiky primátor Hřib asi vůbec neuvažoval. 

    „Jako vždy, když si namyšlení amatéři začnou hrát na hybatele dějin, dosáhnou opaku svého snažení. Nenaštvou Rusy, ale kavkazské (a další) radikální islamisty,“ varoval Bašta.



    Kriticky se vyjádřil také herec Ivan Vyskočil, který tento krok hodnotí jako „pubertální provokaci vůči Ruské federaci“. Uvádí, že jediným důvodem, proč primátor Hřib tak moc prosazuje změnu jména starého náměstí je to, že Boris Němcov patřil k opozici proti Vladimirovi Putinovi.



    „Pan Hřib chce tímto jen ještě více umocnit své zasahování do zahraniční politiky, které mu ovšem, ani jako pražskému primátorovi, vůbec nepřísluší,“ dodal.




    Putin: Vražda Němcova je ostuda


    Ruský prezident Vladimir Putin označil Němcovovu vraždu za ostudnou stránku v dějinách Ruska.



    Boris Němcov se narodil 9. října 1959 v Soči. V září 1991 byl jmenován představitelem ruského prezidenta Borise Jelcina v Nižgorodské oblasti, kde se po svém vítězství ve volbách v roce 1995 stal gubernátorem. V březnu 1997 byl jmenován prvním místopředsedou vlády a mezi březnem a prosincem zároveň vykonával funkci ministra energetiky. V roce 1998 rezignoval.

    Do roku 2003 předsedal poslaneckému klubu Svaz pravicových sil, který prosazoval liberální a prozápadní orientaci Ruska. Později se stal spolupředsedou opoziční Strany národní svobody, v jejímž čele dnes stojí bývalý ruský premiér Michail Kasjanov.


    Němcov byl zavražděn v noci na 28. února 2015 v centru Moskvy. V červenci 2017 pětice vykonavatelů vraždy byla odsouzena na 11 až 20 let vězení.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑