• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Udavači a práskači, reagoval Vadim Petrov na žalobu Pirátů do amerického Kongresu. Pak se strhla hádka s Žantovským

    24-2-2020 Sputnik CZ 40 798 slov zprávy
     

    Vadim Petrov nesouhlasí Českou pirátskou stranou, jejíž členové vyzvali americké senátory a kongresmany, aby prošetřili nákup mediální společnosti CME, kam spadá i česká televize Nova, skupinou PPF českého podnikatele Petra Kellnera.



    „Opravdu tohle imponuje voličům Pirátů? Když jsme byli mladí a perspektivní my, považovalo se udávání, hlášení, práskání za morální poklesek a selhání. Něco, co dělali jen estébáci, uliční důvěrníci, horliví komunisti… a srabi. Teď někoho udat a nahlásit, když si něco jen MYSLÍM… Kdyby náhodou… Je pro mě nepřijatelné,“ napsal Petrov na svůj Facebook.




    Následně se strhla diskuze i s bývalým velvyslancem a nyní ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským.



    „Důvody iniciativy Pirátů a jejich obhajoba jsou věcí Pirátů a ne mojí, ale člověk, který si ze skrytějších či otevřenějších denunciací, stížností a různých podnětů k šetření udělal v podstatě řemeslo, by měl být v tom ukazování prstem opatrnější,“ napsal Žantovský, na což mu Petrov odpověděl, že jeho prací, coby člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, je dbát na dodržování zákonů.




    Petrov dále naznačil, že za iniciativou Pirátů může stát i sám Žantovský.

    „Ve čtvrtek mají akcionáři na Bermudách převod TV NOVA a CME do rukou PPF schválit. Ty se vážně tolik bojíš o to, že TV NOVA bude v rukou Kellnera? A neměli jste s tím začít už dříve? Ale možná, že už začali. Pokud jsi přiložil ruku k dílu se svými kontakty, muselo to moc pomoct. Pořád je do čtvrtka čas. S tvými kontakty je to něco jiného, než dopis dvou práskačů z Čech. Myslel jsem, že to je sólo akce, ale teď už si to nemyslím,“ napsal Petrov.







    Diskuze Vadima Petrova a Michaela Žantovského na Facebooku


    „Snad umíš aspoň číst. Moje první věta ‚Důvody iniciativy Pirátů a jejich obhajoba jsou věcí Pirátů a ne mojí‘ je snad srozumitelná i intelektuálně handikapovanému. Začal jsem jí úmyslně, protože jsem tušil, že bys mě rád do bonzáctví namočil také. Ale na to jsou tu jiní, že?“ odpověděl bývalý diplomat.


    Konec srandy


    V pondělí Pirátská strana oznámila, že její senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský napsali dopis členům amerického Kongresu, ve kterém varují, že prodej CME umožní Kellnerovi, jenž má rozsáhlé obchodní zájmy v Číně, šířit čínské propagandy v České republice a v dalších zemích střední Evropy.



    „Konec srandy! Opravdu mají oligarchové s politickými zájmy mít možnost ovlivňovat veřejné mínění prostřednictvím obřích mediálních skupin?“ stojí na Facebooku strany.





    „Taková akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU,“ tvrdí pirátský senátor Wagenknecht.




    Senátor přitom zdůrazňuje, že nechce zasahovat do obchodních vztahů společnosti CME. „Věřím, že v demokratické společnosti by ekonomické zájmy neměly převažovat nad principy ochrany demokracie,“ dodává vzápětí.

    Piráti připomínají, že se skupina nejbohatšího Čecha v minulosti dostala do kauzy, kdy měla ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch Číny. Jedná se o případ společnosti Home Credit, která si najala PR agenturu C&B Reputation Management, aby zlepšovala mediální obraz Číny. Ředitel PR agentury Tomáš Sazima ale nařčení z manipulací veřejným míněním odmítá. Podle něj jde o snahu „moderovat debatu o Číně“, aby se „vyrovnala z extrému“.



    „Je to dělání pročínského kozla mediálním zahradníkem. Pokud by Kellnerova PPF skutečně televizní stanice využívala k šíření pročínské propagandy, mělo by to dalekosáhlé důsledky, především pro svobodu slova a nezávislost médií v regionu,“ řekl Jan Lipavský.




    Jednání na Bermudách


    Společnosti CME a PPF podepsaly smlouvu o prodeji akcií loni v říjnu. Podmínkou transakce v hodnotě 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun), při které společnost Petra Kellnera firmu ovládne, je souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Ve čtvrtek se na Bermudách sejdou akcionáři firmy, kteří budou o prodeji hlasovat.



    Podle zástupců PPF v případě regulačních úřadů bude třeba souhlas pouze Rumunska a Slovinska. Zákony ostatních zemí, kde CME působí, tedy Slovenska, Bulharska a Česka, to nevyžadují. Dohoda má být dokončena v polovině tohoto roku. Kromě televize NOVA v Česku vlastní CME například televizi Markíza na Slovensku.

    „Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,“ 


    prohlásil v říjnu Kellner, který vlastní 98,9 % akcií PPF.

    V současnosti je majoritním akcionářem CME společnost AT&T, která ji získala v roce 2018, kdy koupila firmu Time Warner. Podle agentury Reutersod té doby zisk CME podstatně vzrostl hlavně díky růstu profitů z reklam, a to především v Česku a Rumunsku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑