• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kvůli vichru je bez elektřiny na 38 tisíc domácností. Na Sněžce dosahoval vítr rychlosti 223 km/h

    24-2-2020 Sputnik CZ 49 397 slov zprávy
     

    Podle příspěvku na Facebooku, byla taková rychlost naměřna na polské straně Hodnota.



    „Na naší stanici Sněžka-Poštovna byl zaznamenán  náraz 50 m/s (180 km/h), což je hodnota srovnatelná se Sabinou z 10.2.2020. Nebyla tedy překonána hodnota nárazu větru při Kyrillovi. Při Kyrillovi byl na stanici Sněžka-Poštovna naměřen vítr 60 m/s, teď o 10 m/s méně. Polská stanice mívá při tomto směru větru vyšší hodnoty,“ vysvětlují meteorologové.




    Uvádí se, že meteorologové zaznamenali velkou rychlost na nejvyšší hoře Česka už v sedm hodin večer v neděli, tehdy dosahoval v nárazech 187 kilometrů za hodinu.



    V neděli přecházela tlaková níže Julie přes území Německa, Polska nad Bělorusko a Ukrajinu. Právě ta byla příčinou velmi silného větru. Podle ČTK omezily dopravu následky silného větru asi na třech desítkách železničních tratích.

    Následky silného větru


    Co se týče následků vichřice, pak bez elektřiny zůstalo v Česku 38 tisíc domácností. Mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová uvedla pro ČTK, že společnost eviduje celkem 27 tisíc domácností bez proudu. E.ON zase 11 tisíc, jak uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.



    „Aktuálně v 6:00 hodin ráno dispečink ČEZ Distribuce eviduje přes 90 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je na 27 tisíc odběrných míst,“ sdělila mluvčí ČEZ.




    Ve Středočeském kraji je bez proudu 5600 domácností, v Pardubickém zase přes 5000. Co se týče poruch na vysokém napětí, pak nejvíce je v Libereckém kraji, celkem 16, a po 12 poruchách je pak v Ústeckém a Královéhradeckém kraji.


    Podle společnosti ČEZ byla nejhorší situace o půlnoci z neděle na pondělí, tehdy společnost evidovala přes 120 poruch na vedení vysokého napětí a elektřinu nemělo 80 tisíc domácností. Mluvčí dodala, že příčinou přerušení dodávek jsou především pády stromů a větví do vedení.


    Co se týče E.ONU, pak u této společnosti je bez elektřiny 11 tisíc domácností. Podle mluvčí společnosti je jich nejvíce na jižní Moravě, tam se jedná o 5300 domácností.



    Orkán Sabine


    Není to poprvé, co Česká republika musí čelit silnému větru. Již dříve, v pondělí 10. února, území země zasáhl orkán Sabine. Hasiči museli vyjet až v 5081 případech, což je třicetinásobek dlouhodobého denního průměru. Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví.


    Energetici vyhlásili kvůli orkánu kalamitní situaci v deseti krajích. Přes 300 tisíc domácností se ocitlo bez proudu. Extrémní počasí si tehdy vyžádalo jednu oběť, kterou na silnici na Sokolovsku zabil spadlý strom.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑