• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V USA vysvětlili přítomnost torpédoborce Ross v Černém moři

    24-2-2020 Sputnik CZ 50 348 slov zprávy
     

    „Touto návštěvou důsledně upevňujeme naše vztahy s černomořskými partnery. Tyto operace v Černém moři mají rozhodující význam pro vytvoření bezpečného mořského prostředí a zajištění svobody mořeplavby,“ prohlásil kapitán lodi.



    Dále se na portálu praví, že uvedené operace mají „posílit spolupráci spojenců z NATO a demonstrovat kolektivní připravenost na zajištění bezpečnosti v černomořském regionu v rámci operace Atlantické odhodlání (Atlantik Resolve).


    Zástupce ruského Národního střediska řízení obrany předtím sdělil, že lodě Černomořské flotily kontrolují aktivity torpédoborce.


    Je to v letošním roce první americká loď v Černém moři.



    Kolikrát americké lodě vpluly do Černého moře loni?


    V řijnu vplul do Černého moře americký torpédoborec Porter s řízenými raketami.


    V polovině září do Černého moře zamířila americká loď USNS Yuma. Byla to už třetí návštěva této lodi.


    V srpnu média informovala o tom, že torpédoborec Porter Vojenského námořnictva Spojených států amerických zamířil do Černého moře. Právě tam měl absolvovat operaci na podporu regionální stability.



    Již v červenci do Černého moře vplul torpédoborec Carney, který se účastnil americko-ukrajinských cvičení Sea Breeze. Cvičení bylo zaměřeno na vytvoření společného potenciálu a na zlepšení vzájemných schopností k zajištění námořní regionální bezpečnosti a posílení silného přátelství mezi partnerskými zeměmi. Letos se ho účastnily následující státy: Bulharsko, Kanada, Dánsko, Estonsko, Francie, Gruzie, Řecko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Spojené království a Spojené státy.

    V dubnu zamířil do těchto vod i torpédoborec Ross, aby se zúčastnil manévrů s flotilami Bulharska a Gruzie.


    Celkově minulý rok vplula bojová plavidla NATO do Černého moře třináctkrát.


    V souladu s mezinárodní Konvencí Montreux z roku 1936 mají vojenské lodě nečernomořských států právo strávit v jeho vodách nejvíce 21 dní.



    Atlantické odhodlání


    Od dubna 2014 po vypuknutí krize na Ukrajině rozmísťují USA v rámci operace Atlantické odhodlání své bojové jednotky v různých zemích a postupně zvyšují jejich počet. Operace zahrnuje komplex vojenských a vojensko-politických akcí. Podle tvrzení americké strany mají za cíl podporu spojenců z NATO v Evropě.


    Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo kvůli tomu USA z opovržení bezpečnostních zájmů a snahy o destabilizaci vojenské a politické situace.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑