• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Opoziční politici diskutovali v jednom z pořadů a shodli se na několika věcech. O co se jednalo?

    23-2-2020 Sputnik CZ 57 460 slov zprávy
     

    Taková slova zazněla v nedělní diskusní relaci RTVS Za 5 minut 12. V pořadu diskutovali předsedové všech současných parlamentních stran, s výjimkou Směru-SD. Lídr kandidátky Směru-SD Peter Pellegrini, stejně jako předseda Robert Fico, se kvůli zdravotním problémům nemohli zúčastnit.


    Hmotná odpovědnost?



    Předsedové opozičních stran a hnutí OĽaNO, SaS, Sme rodina a ĽSNS se shodly na tom, že pokud budou po únorových parlamentních volbách v koalici, budou chtít zavést hmotnou odpovědnost politiků.

    Richard Sulík (SaS) doplnil, že nástroje pro kontrolu majetku a trestání politiků již existují v Trestním zákoníku. Béla Bugár (Most-Híd) zase uvedl, že hmotnou odpovědnost navrhovala už exministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, avšak Směr-SD nesouhlasil s konkrétní podobou zákona.


    Andrej Danko (SNS) kritizoval Igora Matoviča (OĽaNO), že mluví o hmotné odpovědnosti politiků, když svůj majetek přepsal na manželku. K samotnému návrhu se ale nevyjádřil.



    Mimořádná schůze


    Padly také připomínky k otevření mimořádné schůze parlamentu, které kritizoval jak Richard Sulík, tak i Boris Kollár (Sme rodina). Daní politici připomněli, že aby byla otevřena, musí hrozit státu závažné hospodářské škody, což podle nich nemá být tento případ.



    Kollár uvedl, že jeho strana navrhovala 13. důchod v tomto volebním období už dvakrát a nikdo z koalice pro něj nehlasoval. V případě, že dojde k hlasování, budou podle Kollára jeho poslanci hlasovat pro.

    Bugár považuje kritiku Roberta Fica, že schůzi nepodpořil, za nedostatek energie na jeho straně. „Nikdy jsme tak krátce před volbami nesvolali schůzi. Tyto návrhy jsou neadresné a nesystémové,“ doplnil.


    Názor Danka


    Pokud jde o Andreje Danka, ten se nechal slyšet, že považuje současnou ekonomickou situaci na Slovensku za dobrou, a proto se sociálními opatřeními nemá problém.



    „Je konečně čas se o úspěch státu podělit s důchodci,“ uvedl a dodal, že se Slovensko bude muset tak či tak zadlužit.



    Danko si ale rovněž myslí si, že opatření neprojdou kvůli hnutí Sme rodina a dodal, že to prezidentka Zuzana Čaputová stejně nepodepíše.



    A co politická kultura?


    Řeč přišla také na oblast politické kultury. Právě v ní totiž bude pro další parlament podle Danka výzvou zlepšit politický dialog a přijmout lepší zákon o politických stranách.



    Sulík konstatoval, že je nyní politická kultura nízká. Na adresu obstrukce skupiny kolem poslance Miroslava Beblavého (nezařazený) předseda ĽSNS Marián Kotleba řekl, že šlo o sabotáž. Bugár ji okomentoval slovem „suterén“ a Kollár prohlásil, že jeho poslanci nedělali v parlamentu nikdy žádné „teatrální scény“. Matovič na margo svých minulých výstupů zdůraznil, že vždy byly za účelem dobré věci.

    Povolební spolupráce


    Zajímavá byla také otázka povolební spolupráce. Z ní zástupci OĽaNO a SaS vyloučili strany Směr-SD, SNS a ĽSNS. Se Směrem-SD a ĽSNS nechce spolupracovat ani Most-Híd a Sme rodina. SNS zase odmítá ĽSNS. Kotlebova strana chce povolební spolupráci rozebírat až po volbách, sedne si prý s každou stranou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑