• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ve věku 88 let zemřel Vladimír Hradec. Spolupracoval s protikomunistickou odbojovou skupinou bratří Mašínů

    23-2-2020 Sputnik CZ 94 348 slov zprávy
     

    O smrti Vladimíra Hradce dnes informoval jeho synovec Jiří Hradec. Podle informací má poslední rozloučení s dotyčným proběhnout v úterý 25. února v Mělníce.



    Vladimír Hradec se narodil 30. května 1931 v rodině bývalého legionáře. Do povědomí se dostal především tím, že v 50. letech minulého století spolupracoval s protikomunistickou odbojovou skupinou bratří Mašínů. Do plánů této skupiny přímo zasvěcen nebyl a nezapojoval se přímo ani do jejích akcí, i tak byl však za ukrývání zbraní odsouzen k vězení. Tam nakonec strávil deset let.

    Hradec a bratři Mašínové


    Hradec se s bratry Mašínovými seznámil v roce 1942 v Poděbradech. Právě tam totiž navštěvoval spolu se Ctiradem Mašínem měšťanku. Později s ním studoval i na gymnáziu v Nymburku.


    Pokud jde o samotnou spolupráci s protikomunistickou odbojovou skupinou kolem bratrů Mašín, k té se dotyčný připojil na počátku 50. let. Zastával v ní funkci jakéhosi „zbrojíře“ a zajišťoval a ukrýval pro ni zbraně či pomáhal vyrábět součástky k zápalným bombám.


    Tuto činnost odbojové skupiny vnímal jako jakési úsilí bránit nezávislé Československo jako svobodný stát před komunistickou zvůlí.



    „Mašínové dospěli k názoru, že vůči násilí je nutné bojovat jedině násilím. Lidé, kteří mají takové tendence, ničemu jinému nerozumějí. Proto byla snaha získat alespoň nějaké zbraně, abychom se mohli bránit,“ uvedl Hradec loni na podzim, když přebíral osvědčení za účast ve třetím odboji.




    Opletačky s policií a vězení



    Za tuto činnost však Hradce na podzim roku 1953 zadržela policie. Následně byl v lednu roku 1955 odsouzen k 22 letům odnětí svobody, a to za velezradu, vojenskou špionáž a rozkrádání národního majetku.

    „Byl jsem zavřený deset a půl roku, prošel jsem uran i další věznice,“ zavzpomínal Hradec, který se ocitl v jáchymovských pracovních táborech Nikolaj a Rovnost.



    Z vězení se dostal v roce 1964 a následně pracoval jako dělník ve Spolaně Neratovice. I dále byl však považován za „státně nespolehlivého“.


    Kromě Hradce se tresty nevyhnuly ani jeho rodině. Rodiče dostali 18 let a bratr 16 let vězení. Hradec rovněž upozornil na kruté výslechy v komunistických vězeních, které mohly za važné psychické potíže jeho otce.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑