• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová týden před volbami spustila vlastní diskusní pořad. Tématem byly volby

    23-2-2020 Sputnik CZ 50 417 slov zprávy
     

    Agentura TASR s odvoláním na mluvčího slovenské hlavy státu Martina Strižince oznámila, že Zuzana Čaputová spustila vlastní diskusní pořad, který bude zveřejňován na jejích sociálních sítích. Pořad Rozhovory z Prezidentského paláce bude vysílán jednou za čtvrt roku.



    „Myslím, že Prezidentský palác by neměl být jen místem, kde se přijímají rozhodnutí, ale chci, aby byl i místem, kde se hledají odpovědi ve společných rozhovorech,“ vysvětlila svou iniciativu Čaputová.





    V Prezidentském paláci mají dle popisu pořadu diskutovat odborníci a aktivní lidé, „jejichž názor a cenné zkušenosti bychom měli poznat“. První díl se vysílal v neděli a byl věnován slovenské předvolební atmosféře a tomu, jak je pro společnost důležitá důvěra.

    V pořadu o předvolební atmosféře spolu s prezidentkou hovořili moderátor Jakub Jošt, novinář Filip Struhárik, psycholog Dušan Ondrušek a reportér Andrej Bán. Do diskuze se zapojili i studenti Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave a Katedry žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Komenského. Pořad se vysílal necelý týden před volbami do Národní rady SR, které se budou konat v sobotu 29. února.


    Polarizace se zvýšila



    Na úvod prezidentka řekla, že chce, aby dialog probíhal věcně a kultivovaně. Diskutující volební atmosféru označili za velmi polarizovanou.

    „To, že politická scéna, respektive politici, jsou objekty nenávistných útoků, je všeobecně známé,“ poznamenala Čaputová. „Souvisí to možná s tím, že jsme velmi často v médiích, ale to, že oběťmi útoku jsou lidé v pomáhajících profesích, mě velmi překvapilo,“ řekla hlava státu o problémech, se kterými se potýkají i záchranáři, lékaři či policisté.



    V tomto ohledu Čaputová zdůraznila význam důvěry. Upozornila, že míra zjednodušování, která vede k nenávistným projevům, se oproti minulým letům na Slovensku zvýšila.



    „Uvažovat kriticky (…) je náročnější, než přijmout něčí názor a osvojit si ho. V tomto se mi zdá, že opravdu žijeme v době, kdy bychom se měli raději více věnovat pozorování než posuzování. Myslím, že jsme často velmi rychlými soudci a ten názor velmi často předbíhá poznání. Jako by ‚nevím‘ byla prohra,“ poznamenala Čaputová.




    Do diskuze se zapojil i 22letý Matúš, který hovořil o tom, jak se v 15 letech stal členem polovojenské skupiny Slovenští branci. Uvedl, že ho k tomu z části navedly dezinformační weby a zájem o vojenskou historii. Popsal, jak se po vstupu do Slovenských branců ocitl v bublině, odkud začal čerpat svoje názory.



    „Byly to názory proruské, extrémistické atd. Z této bubliny je velmi těžké odejít,“ konstatoval Matúš a je rád, že se mu to nakonec, i díky svému učiteli na gymnáziu, podařilo.



    Další dotazy se například týkaly dostupnosti médií či tématu registrovaného partnerství.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑