• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Výzkum: Poláci moc dobře vědí, kdo osvobodil koncentrační tábor Osvětim

    19-2-2020 Sputnik CZ 47 446 slov zprávy
     

    Průzkumná agentura se zeptala celkem 1 000 Poláků starších 18 let na otázku, kdo 27. ledna 1945 osvobodil koncentrační tábor Osvětim. Dotázaní při odpovědích zmínili Rudou armádu, polské vojsko, armádu USA, vojáky Velké Británie a armádu jiného státu, někteří neodpověděli.


    Z výsledků vyplývá, že většina Poláků (73 %) si myslí, že Osvětim od fašistických vojsk byla osvobozena silami Rudé armády. Dotázaní starší 65 let si častěji myslí, že koncentrační tábor Osvětim byl osvobozen Rudou armádou (85 %). Také s úrovní vzdělání dotázaných Poláků roste počet odpovědí, že tábor osvobodila sovětská vojska, tento názor zastává 79 % polských občanů s vysokoškolským vzděláním.



    Průzkum pro Sputnik News v Polsku provedla nejstarší francouzská průzkumná agentura IFop v době od 6. do 11. února 2020.


    Výběr reprezentuje obyvatelstvo na základě pohlaví, věku a místa bydliště. Maximální chybovost výběru celkově činí +/- 3,1 % při hodnověrnosti 95 %.


    Osvobození „továrny na smrt“ sovětskou armádou


    27. ledna uplynulo 75 let ode dne osvobození koncentračního táboru Osvětim sovětskými vojáky.


    Toto výročí je nejen připomínkou nelidské genocidy vůči lidem různých národností spáchané nacisty a jejich pomahači v letech 2. světové války, ale také varováním před rizikem vzniku nových zárodků šovinismu a xenofobie spolu s pokusy řady zemí zrevidovat výsledky této války a ospravedlnit vrahy a zločince.


    Tragická historie Osvětimi začala v roce 1940, když v malém starém městečku v blízkosti Krakova byla na místě bývalých kasáren zahájena výstavba obrovského koncentračního tábora. Osvětim dostal za okupace německý název Auschwitz, který se také stal názvem táboru, Konzentrationslager Auschwitz. První vlaková souprava s polskými politickými vězni dorazila do tábora 14. června 1940. Tento den je považován za datum zahájení historie táboru.



    Mechanismus smrti byl vypracován nacisty velmi podrobně. Každý den dorazilo do Osvětimi z celé okupované Evropy asi 10 vlaků s lidmi. Každá souprava měla 40-50 vagonů, v každém bylo 50-100 lidí. Nehledě na teror v koncentráku tam působila polská, a od roku 1943 mezinárodní odbojová organizace. Boj vězňů v táboru spočíval hlavně v záchraně svých druhů před smrtí.


    Koncem roku 1944, před příchodem Rudé armády, začali nacisté likvidovat stopy po svých zločinech: pálili dokumenty, vyhodili do povětří nebo demontovali některé objekty. 17. - 21. ledna 1945 byli vězňové, kteří měli síly chodit, evakuováni do Třetí říše. 27. ledna 1945 sovětští vojáci osvobodili asi sedm tisíc vězňů, z nichž většina byla nemocná nebo velmi tělesně vyčerpána.



    Osvětim byl jedním z největších a nejdéle existujícím nacistickým likvidačním táborem, proto se stal jedním z hlavních symbolů holokaustu. V Osvětimi bylo v letech 1941-1945 zavražděno asi 1,4 milionu lidí, z toho asi 1,1 milionu tvořili Židé. V roce 1947 bylo na místě bývalého nacistického koncentračního tábora zřízeno muzeum. V roce 1979 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑