• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český diplomat: Obraz Západu začal mít trhliny a Rusko s Čínou obrátily šachovnici

    19-2-2020 Sputnik CZ 43 428 slov zprávy
     

    Obrat šachovnic


    Podle diplomata poslední tendence hlídat zásah Ruska a ruských tajných služeb do vnitropolitických záležitostí dalších zemí je univerzálním nástrojem identifikace vnějšího nepřítele při potýkání se s vážnými vnitřními problémy.  



    „Západ přece v posledních desetiletích utržil obrovské neúspěchy! Klíčový je kontrast s 90. lety, což byl pro Západ naprostý vrchol. Zdálo se tehdy, že jeho model je univerzální a že je jen otázka času, jak rychle se k němu ostatní dostanou. Pak obraz začal mít trhliny. Intervence na Blízkém východě, velká finanční krize, naposledy migrační krize. Sebevědomí Západu je nesrovnatelně nižší než před dvaceti lety. Rusko a Čína jsou naši geopolitičtí rivalové, samozřejmě. Ale nemají takovou sílu, abychom je mohli činit odpovědnými za naše vnitřní problémy,“ říká Drulák.

    Myslí si, že kolem 20. let Moskva a Peking byly vůči západním státům defenzivní, ale v poslední době „obrátily šachovnici“, což však v rámci reálné politiky není překvapující. Z ekonomického hlediska mají Čínané větší potenciál, Rusové jsou však mnohem zkušenější ve vojenské a zpravodajské oblasti, říká.


    Za okamžik, kdy se vztahy Západu s Ruskem a Čínou začaly měnit, Drulák považuje intervenci do Libye v roce 2011.


    „Tehdy se ještě v Radě bezpečnosti OSN našel konsenzus – nikoliv pro intervenci, ale pro bezletovou zónu nad Libyí. Rusové i Číňané to podpořili a pak se najednou divili, co z té rezoluce Západ udělal. Místo bezletové zóny změna režimu,“ sdělil.




    © AFP 2019 / Ilmars Znotins

    Petr Drulák a bývalá švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Riga, Lotyšsko (07.03.2015)


    Český deep state existuje?


    Jedním z dalších témat rozhovoru byl i takzvaný deep state, tedy působení vlivných skupin v určení politiky své země.


    V této otázce je Drulák toho názoru, že deep state zřejmě existuje ve Spojených státech. Diplomat v této souvislosti upozorňuje na to, co se děje kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa.



    „Nejsem žádný příznivec Trumpa, jen vidím pokus vysoké administrativy sejmout demokraticky zvoleného prezidenta. To jsou špičky státní správy, zpravodajské služby a velká média. Plus ta část politické elity, která prohrála poslední volby. Ti všichni Trumpovi znemožnili naplnit část programu, s nímž vyhrál. Mimo jiné zlepšit vztahy s Ruskem, stahovat se z Blízkého východu,“ uvedl Drulák.

    V České republice něco podobného jako deep state diplomat také vidí, ten však podle něj není tak rozsáhlý – na rozdíl od velmoci jde spíše o sítě pro časovou koordinaci, než o sledování určité linie v zahraniční politice.


    „Je tu samozřejmě síť, která se tvoří kolem témat jako atlanticismus, obrana lidských práv, Izrael, respektive pohled na Blízký východ pouze izraelskou optikou. S odvoláním na odkaz Václava Havla,“ myslí si Drulák.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑