• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pákistánská armáda vyzkoušela okřídlenou střelu odpalovanou ze vzduchu (VIDEO)

    18-2-2020 Sputnik CZ 69 338 slov zprávy
     

    Letoun pákistánského letectva Mirage III odpálil střelu Ra’ad II nad neupřesněnou oblastí Pákistánu. Test byl proveden v úterý, informovala vojenská agentura pro komunikaci této země. Agentura v souvislosti s tím také publikovala videozáznam letu střely, kde je vidět i odpal z letícího letounu, později samotný let rakety a zasažení cíle.


    Okřídlená střela Ra’ad II je vybavena „jedinečným navigačním systémem, který zajišťuje zasažení cíle s vysokou precizností“, prohlásila armáda.



    Rusko-indická střela Brahmos


    Vojenský analytik Dmitrij Korněv ve svém textu z konce ledna letošního roku informoval o tom, že první letku Su-30 MKI vyzbrojených leteckou verzí nadzvukových střel s plochou dráhou letu PJ-10 BrahMos převzalo indické vojenské letectvo do výzbroje již 20. ledna.



    Střela BrahMos je společný rusko-indický projekt, který se dá označit za jeden z nejúspěšnějších příkladů světové vojensko-technické spolupráce. Tento výrobek je analogem ruské střely Onyx, kterou vyrábí společný rusko-indický podnik BrahMos Aerospace Pvt. Ltd s použitím indických modulů a komponent.

    Střela byla stejně jako Onyx od začátku projektována jako univerzální podle typů a odpalovacích zařízení: pro lodě, ponorky, pozemní a letecké raketové systémy. Testování střel BrahMos bylo zahájeno v roce 2001 a v lednu 2004 byla spuštěna sériová výroba. Část dílů se vyrábí v ruských podnicích. V Indii probíhá finální montáž, vyrábějí tu odpalovací rampy a také vlastní ovládací systém a originální software.


    BrahMos je nadzvuková okřídlená střela. Je to poměrně velký výrobek o hmotnosti asi 3 tuny. Její dolet činí 290 km, což je v souladu s mezinárodními omezeními na export raketových technologií. Rovněž probíhají práce na ryze indické variantě střely o doletu 400 km.



    Původně byla střela BrahMos zamýšlena jako protilodní s radiolokační samonaváděcí hlavicí. Během vývoje a zdokonalení naváděcího systému konstruktéři pochopili, že se střela dá použít jak proti pozemním radiokontrastním cílům, tak proti jednotlivým budovám, mostům, anténám velkých radiolokátorů. Vznikla tak dokonalejší varianta této střely.

    Korněv ve svém materiálu také informoval o tom, že Česko pomáhá Indii s vytvářením obranného potenciálu. Nákladní vozy, které jsou určené pro převážení raket Brahmos, jsou totiž značky Tatra.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑