• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci v Čeljabinském meteoritu objevili neznámou formu uhlíku

    18-2-2020 Sputnik CZ 49 259 slov zprávy
     

    Uvedl, že děkan fyzikální fakulty Sergej Taskajev (pozn. v současné době je rektorem univerzity) zkoumal vzorky meteoritního prachu a uviděl, že se tam něco leskne.


    „Zpočátku si pomyslel, že je to diamant, protože to mělo šest faset. Později v Německu byl tento krystalek vytažen pomocí mikropinzety a prozkoumán rentgenem. Ukázalo se, že to není diamant, ale uhlíkový krystal. Vědci změřili polohu atomů, prostory mezi atomy, a pak korejští odborníci na počítači zjistili, že taková poloha atomů je skutečně možná,“ vysvětlil zdroj agentury.


    Podle jeho slov může mít uhlík mnoho modifikací, včetně takové. Říká se tomu rozmanité krystalové dvojče, upřesnil a dodal, že vědci nyní na toto téma připravují publikaci.



    Na Zemi takový uhlík ještě nebyl nalezen, odborníci teď musí zjistit, jak vznikl, a probrat různé varianty.

    „Jedna varianta je, že vznikl v podmínkách vesmíru, jde přece o procesy trvající miliardy let. Nebo už při letu v zemské atmosféře. K druhé hypotéze se přiklání také Sergej Taskajev,“ podotkl.



    Podle informací tiskového oddělení Čeljabinské státní univerzity zkoumání fragmentů meteoritu prováděl Sergej Taskajev spolu s kolegy z Technické univerzity v německém Darmstadtu a z Národní univerzity Gyeongbuk v Korejské republice.


    Meteorit


    V Čeljabinské oblasti 15. února 2013 tisíce lidí na nebi pozorovaly velmi jasný bolid. V prvních minutách bylo vidět rozšiřování a zakroucení jeho kouřové stopy, poté došlo k silnému výbuchu.


    Fragmenty meteoritu byly nalezeny v okolí Čebarkulu, ale ten největší – o váze přes 600 kilogramů – byl vyzvednut ze dna stejnojmenného jezera. V současné době je vystaven ve státním historickém muzeu Jižní Ural v Čeljabinsku pod zvláštní průzračnou kupolí, kde ho mohou uvidět všichni zájemci.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑