• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Druhé ohnisko ptačí chřipky v Česku je potvrzeno! Vybití 100 tisíc kusů drůbeže bude nevyhnutelné

    17-2-2020 Sputnik CZ 72 357 slov zprávy
     

    Jde již o druhé ohnisko ptačí chřipky, která se v Česku letos znovu objevila po třech letech.



    „Bohužel informace nejsou příznivé. Vyšetření dnes ráno potvrdilo, že jde o vysoce patogenní typ ptačí chřipky, který je smrtelný pro drůbež. Přenos na člověka nebyl zaznamenán,” oznámil šéf zemědělského rezortu.



    V tříkilometrovém ochranném pásmu se nachází více než sto tisíc kusů drůbeže, kterou bude třeba vybít.


    O tom, nakolik je situace vážná, lze soudit i podle toho, že do řešení se na místě zapojí policii a hasiči. Nevylučuje se ani zapojení příslušníků armády.


    Podotýká se, že chovatelé budou mít nárok na odškodnění podle ceny obvyklé na trhu.


    Jde o chov drůbeže společnosti Moras z Moravan na Pardubicku. Zde došlo k zahynutí krocanů v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Podle chovatele jde o úhyn drůbeže vyšší než tři procenta.



    Patřičné vzorky odebrali veterináři v neděli.


    Předseda představenstva Moras Zdeněk Barták krátce před tiskovým brífinkem potvrdil termín vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce. Likvidace chovu začne v úterý.


    Předchozí vybití chovu


    Ptačí chřipka v Česku decimovala chovy v letech 2007 a 2017. Na odběratele se to odrazilo tím, že mezi lety 2016 a 2017 i kvůli tomu zdražila v tuzemských obchodech vejce zhruba o 25 procent.


    Co se týče prvního výskytu ptačí chřipky od roku 2017, ten byl zaznamenán letos ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v malém chovu, kde bylo 17 kusů drůbeže.


    Nákaza i na Slovensku


    Na začátku ledna jsme psali o tom, že na Slovensku byla diagnostikována ptačí chřipka. Ta na konci roku 2019 a začátku roku 2020 byla potvrzena v sousedním Polsku. Oznámila to slovenská státní veterinární a potravinová správa.


    Slovenská národní referenční laboratoř oznámila chřipku 8. ledna a již 9. ledna diagnostikovala pozitivní výsledek objevení nemoci.



    „Jedná se o vysoce patogenní subtyp H5N8, který byl potvrzen koncem roku 2019 a začátkem roku 2020 v sousedním Polsku,“ uvádělo se ve zprávě Státní veterinární a potravinové správy SR.



    Nakažení ptáci byli zjištěni v soukromém chovu dospělé drůbeže v obci Zbehy v okresu Nitra. Chovatel ptáky zlikvidoval a již proběhlo předběžné čištění a dezinfekce chovného prostoru drůbeže.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑