• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Expert uvedl, kolik čínská ekonomika ztratí kvůli koronaviru

    17-2-2020 Sputnik CZ 37 684 slov zprávy
     

    Nejvíce byla podle jeho slov postižena sféra veřejného stravování, turistický ruch a maloobchod. Vedení země stále mluví o dočasné a krátkodobé povaze vlivu epidemie na ekonomiku a slibuje, že po vítězství nad chorobou bude obnovena spotřebitelská poptávka a rozvoj ekonomiky. Analytik se ale domnívá, že řada podniků může kvůli koronaviru zbankrotovat.


    První vlna


    Čínský analytik připomněl, že vláda již podnikla celou řadu vážných opatření proti šíření choroby, například zavřela Wu-chan a řadu dalších měst v provincii Chu-pej, značně prodloužila novoroční prázdniny, pohotovostně zrušila velké akce, zajistila bezplatný návrat letenek a železničních jízdenek, aby omezila cestovní ruch.



    „Tato opatření byla skutečně nutná pro zamezení šíření epidemie, ale objektivně měla rovněž značný vliv na makro a mikroekonomiku Číny,“ řekl expert.



    První rány dopadly převážně na veřejné stravování a hotely. Jejich přidaná hodnota činila v prvním čtvrtletí 2019 423,49 miliardy jüanů, kdežto kvůli epidemii v prvním čtvrtletí 2020 měla tato odvětví velké ztráty.



    „Nehledě na to, že některé podniky veřejného stravování mají jistý příjem z rozvozu jídla, je to i nadále kapka v moři,“ míní analytik.



    Ztráty hlásí rovněž turistické odvětví. V prvním čtvrtletí 2019 činil příjem této sféry jenom o novoročních svátcích asi 500 miliard dolarů, kdežto letos nezískal téměř nic. Tato situace nepochybně ovlivnila také maloobchod, ale díky prodeji on-line se podařilo do jisté míry kompenzovat ztráty maloobchodu.



    „První vlna epidemie měla v prvním čtvrtletí 2020 krátkodobě přímý vliv na čínskou ekonomiku, ztráty činí 143,1 miliardy dolarů,“ řekl analytik. S ohledem na to, že podle výsledků roku 2019 činila celková výše čínského HDP 99,08 14,4 bilionu dolarů, se tyto ztráty v prvním čtvrtletí blíží k 1 % HDP.



    Nové hrozby


    Čínský expert zdůraznil, že „ještě více znepokojují ztráty zpracovatelského průmyslu.“ „Obnovení provozu se odkládá, nájemné a mzdy však byly plně zaplaceny, což vytvořilo zřejmou hrozbu pro tok peněžních prostředků podniků.“


    Peněžní tok ve zpracovatelském průmyslu je podle experta mnohem menší než ve veřejném stravování a turistickém ruchu, a jakmile se zastaví, může se krize likvidity změnit v bankrot, zvlášť podniků zpracovatelského průmyslu, jež mají původně poměrně nízkou normu zisku.



    Zároveň porušení rytmu výroby ovlivní také celé výrobní řetězce, poukázal analytik.


    Vysvětlil, že v této situaci narazily četné podniky na problém velkých dlužních závazků a nízkých zisků a mají potíže kvůli omezenému peněžnímu toku.


    „Pro řadu společností se může vliv této epidemie stát poslední kapkou, proto musíme zvážit dlouhodobý dopad této epidemie,“ řekl expert.



    Odvrácení přeměny krize likvidity těchto společností v bankrot a další „finanční choroby“ potřebuje podle jeho názoru příslušná záchranná opatření, „která mají být rychlá a přesná“.

    „Na druhou stranu může mít epidemie dlouhodobý vliv právě na zpracovatelský průmysl, poněvadž má původně nízkou imunitu a dnes se nachází v klíčové etapě transformace a modernizace. Vliv koronaviru pouze urychlí přirozený výběr ve zpracovatelském průmyslu, dodal expert.


    Zocelení imunity


    Odhad vlivu epidemie vyžaduje „odhad imunity samotné čínské ekonomiky, stejně jako jeden virus má různý vliv na lidi s různou imunitou“, míní analytik.


    Připomněl, že brzy po vstupu Číny do WTO v roce 2003 došlo k velké ekonomické otevřenosti země a vzniku investičního boomu, proto se podařilo rychle překonat krátkodobý vliv epidemie atypické pneumonie (SARS) a ekonomika byla rychle obnovena.


    „Dnes se ale ekonomický růst Číny nachází ve stadiu strukturní transformace a důsledného zpomalení (podle výsledků roku 2019 činil nárůst HDP 6,1 %, což je nejhorší ukazatel za tři desetiletí), celková účinnost investic se moc nezlepšila, a zůstaly vážné strukturní problémy,“ poukázal čínský analytik.



    Podle jeho názoru má tato epidemie největší a bezprostřední dopad na sféru služeb obyvatelstvu, zvlášť podniky veřejného stravování, turistický ruch, dopravu a zábavní průmysl, avšak jejich potíže souvisí jenom s krátkodobou krizí likvidity.


    Nehledě na vznik krátkodobých problémů systémové riziko zatím neexistuje. Z dlouhodobého hlediska je daná situace jistou zkouškou z pevnosti, je to zvýšení imunity čínské ekonomiky,“ řekl na závěr expert.


    Čínská vláda 31. prosince 2019 Světovou zdravotnickou organizaci informovala o vypuknutí neznámého typu zápalu plic ve Wu-chan provincie Chu-pej. Zdravotníci zjistili původce choroby, je to nový druh koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci světového významu a pojmenovala novou chorobu COVID-2019. Počet nakažených překročil v Číně 70 tisíc lidí, zemřelo 1 770.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑