• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spätná migrácia do Afriky: potrebná, ale zriedkavá

    17-2-2020 Zem & Vek 183 1050 slov zprávy
     

    Portál jedného z hlavných pilierov globalistickej mediálnej mienkotvorby www.bbc.com si zobral v nedeľu v rubrike Listy z Afriky (Letters from Africa) pod lupu problematiku spätnej migrácie. Za takú sa všeobecne považuje návrat vysťahovalcov do pôvodných domovín.


    Na pohľad idylka


    Tematika článkov v tejto rubrike býva rôznorodá a Stredoeurópanovi nie vždy blízka. Článok s titulkom „List z Afriky: Prečo som rád, že som sa vrátil z Británie“ im však blízky je, pretože sa dotkol otázky spätnej migrácie.



    https://www.bbc.com/news/world-africa-51428943


    Autorom akejsi osobnej spovede muža, ktorý prežil pol storočia v emigrácii, je 60-ročný spisovateľ Ade Daramy, rodák zo Sierry Leone. Tento malý západoafrický štát leží na pobreží Atlantického oceánu a je len o čosi väčší a ľudnatejší ako Slovensko. Z Wikipédie sa môžme o tejto tropickej krajine dozvedieť, že dlhý tvar Sierra Leone je Sierraleonská republika. Okolnosti založenia hlavného mesta Freetown približuje internetová encyklopédia (bez „otrockého“ dodržiavania pravopisu) takto: „V roku 1787 založili britský filantropi Freetown ako domov pre oslobodených otrokov, ktorí tam boli dopravení z Anglicka, Nového Škótska a Jamajky.



    https://sk.wikipedia.org/wiki/Sierra_Leone


    Doplňme, že susedná Libéria bola založená ako nový domov pre oslobodených otrokov, ktorí tam boli dopravovaní z USA. Českojazyčná Wikipédia zatiaľ ešte nevymazala nasledujúcu nelichotivú skutočnosť o vzťahu Afričanov k Afričanom: „Důležitým elementem pro pozdější vyhrocení bezpečnostní situace byly spory s místním obyvatelstvem, které bylo vystaveno projevům nadřazenosti a diskriminace ze strany relativně vzdělanějších a kosmopolitnějších přistěhovalců ze Spojených států amerických. Již v rané fázi vývoje tohoto státu tak vznikla zřejmá sociální stratifikace v zásadě etnického charakteru.



    https://cs.wikipedia.org/wiki/Lib%C3%A9rie


    Portál BBC sa nezmieňuje o analogickej diskriminácii čiernych voči čiernym, ktorá sa vyskytuje v menej okatej forme v Sierra Leone a v okolitých afrických štátoch prakticky dodnes. Vzdelanejší, majetnejší a „liberálnejšie sa chovajúci“ (t.j. bezohľadnejší) afrobritskí a afroamerickí navrátilci tam nezriedka odstrkujú pôvodných obyvateľov a derú sa po ich chrbtoch k moci. Bez zábran porušujú zvykové, mravné, duchovné a spoločenské normy, čím sa chtiac-nechtiac menia na neokoloniálnych podmaniteľov. Rozdiely medzi mentalitou a hodnotovým rebríčkom nových a pôvodných obyvateľov vystupujú obzvlášť do popredia vo vidieckom a v malomestskom prostredí. Vo veľkomestách stiera takéto rozdiely kumulatívny účinok sociálneho darvinizmu.


    Spomínaný spisovateľ a novinár Ade Daramy sa vo svojom článku do týchto súvislostí vôbec nepúšťa. Ostáva iba na romantickom povrchu rodáka, ktorého pritiahla k návratu platonická láska k rodným trópom a k menej vyumelkovanému životu. K pojmu vlasť pristupuje ako kozmopolita. Cíti sa síce byť čiernym Afričanom, ale nie lokálpatriotom. Pri zvažovaní, kam konkrétne by sa vrátil, zúžil výber svojho budúceho domova na štyri krajiny: Sierra Leone, Gambiu, Ghanu a Kapverdské ostrovy.








    https://en.wikipedia.org/wiki/West_Africa


    Chýba mu kmeňové alebo národné cítenie. I jeho rodičia boli navrátilci z dlhoročnej emigrácie v Británii a on sám získaval základné vzdelanie v školskom systéme, ktorý zanechala v Sierra Leone britská koloniálna správa. Do Anglicka odišiel na vysokoškolské štúdium v roku 1970 a usadil sa tam. Neprekvapuje, že tento vykorenený poangličtený Západoafričan si nevybral napokon za svoj nový domov rodnú zem v dnešnom Sierra Leone, ale pomerne vzdialenú Gambiu.


    Keď sa prúd obráti


    Jeho životný príbeh posúva problematiku spätnej migrácie do roviny úvah typických pre dobre situovaných poeurópčených Afričanov. Je otázne, či a ako bude pán Ade Daramy užitočný svojej novej domovine v liliputánskej Gambii.


    Skutočnosť, že jeho článok prebrali od BBC viaceré spravodajské portále v EtiópiiMaroku a Somálsku, svedčí o tom, že téma spätnej migrácie je pre ne nesmierne dôležitá. Mohutný exodus mladej a prevažne mužskej populácie z týchto a ďalších afrických krajín deformuje všetky základné parametre ich demografického, kultúrneho, spoločenského a hospodárskeho vývoja. Ak bude pokračovať v takej masívnej miere, škody ďaleko presiahnu prínos z peňažných transferov z EÚ do Afriky. Masový a dlhotrvajúci príliv miliónov Afričanov zbedačí Európu, ak nebudú v novom prostredí dostatočne pracovne produktívni. Peňazovody do Afriky v takom prípade vyschnú a ubiedený čierny svetadiel sa bude musieť pripraviť na rozsiahlu spätnú migráciu. Zatiaľ je ešte zriedkavá. Africké štáty finančne a zdrojovo nezaťažuje, avšak to sa môže v dohľadnej dobe zmeniť, keď európskym ekonomikám začne dochádzať dych.


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].



    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
















    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑