• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hamáček o návrhu ODS uzákonit dvě procenta HDP na obranu: Ať Černochová vysvětlí, kde na to vzít

    15-2-2020 Sputnik CZ 59 568 slov zprávy
     

    Hamáček si stojí za svými slovy, že Česko nemůže do čtyř let zvýšit výdaje na obranu na 2 % HDP. Podle poslankyně ODS Jany Černochové se ale jedná o porušení spojeneckého závazku. Ve Sněmovně tento týden opět zopakovala návrh ODS zakotvit dvouprocentní závazek zákonem.



    „Ať nám paní poslankyně Černochová vysvětlí, kde na to vzít. To vezmeme všem resortům miliardy, abychom mohli nakupovat obrněnce, tanky, letadla? Z Ameriky,“ 


    položil si otázku Hamáček.



    Dnes Česko obraně věnuje 1,3 % svého HDP. Spolu s dalšími členy NATO se ale v roce 2014 na summitu ve Walesu zavázalo zvýšit obranné výdaje do roku 2024 na 2 %. Podle Hamáčka by tak bylo nutné nalézt dalších 60 miliard korun.

    „Jen pro ilustraci, to jsou tři čtvrtiny rozpočtu ministerstva vnitra. Tak ať nám opozice řekne, kde ty peníze vzít. Kdybych třeba já ze svého rozpočtu měl dát dvě miliardy, tak nejsem schopen zajistit benzín pro policejní auta,“ poznamenal ministr vnitra.



    Hamáček připomněl, že v době vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dohodlo, že když podíl na obranu dosáhne 1,4 procenta HDP, „probereme strategii naší bezpečnostní politiky a podle toho upravíme výdaje“. Předseda sociálních demokratů vyjádřil i pochyby o tom, zda je ministerstvo obrany schopno 60 miliard rozumně utratit.



    Vrtulníky můžeme koupit i v Itálii



    Proti splnění závazku z Walesu se začátkem února vyslovil i premiér Andrej Babiš (ANO). Europoslanec za ODS Alexandr Vondra ale varoval, že porušení tohoto slibu a zavedení digitální daně bude znamenat „vyhlášení války“ Spojeným státům. Před protiopatřeními na zavedení digitální daně varoval v prosinci i americký velvyslanec v Praze Stephen King.

    Podle Hamáčka jsou ale tyto hrozby nepřijatelné. Pokud americký prezident Donald Trump bude hrozit sankcemi, pak místo amerických vrtulníků navrhuje pořídit vrtulníky italské.



    „Pokud chceme utratit dvacet miliard z peněz našich daňových poplatníků za americké zbraně a dát práci tisícům, možná desetitisícům amerických dělníků, a Trump nám vyhrožuje sankcemi, tak proč bychom si vrtulníky nekoupili v Itálii? Tady přece platí, že každý hájí své zájmy,“ řekl Hamáček pro Právo.





    „Pokud americký prezident říká, že je potřeba zvýšit výdaje na obranu a že nejlepší zbraně jsou americké, tak když si je pak kupujeme, nemůže nás trestat za to, že chceme zdanit americké firmy, které tady vydělávají nehorázné peníze,“ dodal.




    Dohodu na nákup 12 amerických vrtulníků společnosti Bell v prosinci podepsal český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se svými americkým protějškem Markem Esperem ve Washingtonu. Celková suma obchodu dosahuje 14,6 miliard korun.

    Zdanění bank může problém vyřešit


    V rozhovoru Hamáček podotkl, že sociální demokraté považují výdaje na obranu za prioritu. Je proto připraven se o dvou procentech na obranu bavit, pokud dojde ke změnám příjmu státního rozpočtu.



    „Proto mluvíme o bankovní dani, progresivním zdanění, opatřením proti odlivu peněz do zahraničí. Pokud toto zvládneme, pak si můžeme dovolit dát dvě procenta HDP. Jenže pan premiér se tomu zoufale brání. Nesouhlasí s tím ani pravice,“ poznamenal.



    Ministr vnitra dále dodal, že díky zdanění bank by se našly i prostředky na zvýšení platů policistů. Právě kvůli nedostatku stavu policejních sil se podle něj nedaří řešit řádění zlodějského gangu ve středních Čechách.



    „Kdybych měl ve Sněmovně 101 poslanců, tak to neřeším. Zdaním banky, těch patnáct miliard nasypu do státního rozpočtu a část z toho by šla na policisty. I na ty v Jesenici. Andrej Babiš to nechce a nechce to ani jeho ministryně financí,“ postěžoval si Hamáček.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑