• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kamera natočila, jak se na Bajkalu tvoří led. Je to podívaná, od které nebudete moci odtrhnout oči

    14-2-2020 Sputnik CZ 96 268 slov zprávy
     

    Na záběrech je vidět, že led na Bajkalu ještě není dostatečné pevný, proto po něm chodí málo lidí, jejichž stopy vytváří úzké pěšinky, které leží na povrchu jezera. Množství turistů, jejichž počet roste každý rok, přijíždí na Bajkal, aby se na vlastní oči podívali na malebné ledové reliéfy. Zamrzlý povrch toho nejhlubšího jezera na světě je totiž opravdu fascinující.


    Led může být různých odstínů a i podivných tvarů. Není tedy žádným překvapením, že se stal stejně jako jezero nejhlavnější pamětihodností. Jezero začíná zamrzat na konci prosince a tento proces končí v polovině ledna. Za tuto dobu je celý povrch Bajkalu, s výjimkou malé části u pramenu řeky Angary, pokrytý ledem.


    Tajemství neobyčejnosti a krásy bajkalského ledu spočívá v různorodých podmínkách počasí. Například v zimě bez sněhu a větru se tvoří průhledný a hladký led, jehož tloušťka dosahuje metru. Čím více sněhu, tím je ledová pokrývka tenčí. 


    Záhadné ledové kruhy


    Existují různé teorie, které se pokoušejí odhalit tajemství takzvaných „ledových kruhů“ v ruském jezeře Bajkal, z nichž některé mohou dokonce dosáhnout průměru 7 kilometrů. Nejpopulárnější koncept, zaměřený na výbuchy metanu, byl nakonec vyvrácen z objektivních geologických důvodů.



    Neuvěřitelné ledové kruhy na povrchu jezera Bajkal jsou způsobeny točícími se víry vody pod ledem. Nová studie zveřejněná v časopise Limnology and Oceanography zjistila, že některé mají průměr až 4 míle (7 km) a dokonce jsou viditelné z vesmíru.

    Aby se dospělo k závěru, společný mezinárodní tým výzkumníků z Francie, Ruska a Mongolska dva roky po sobě, v letech 2016 a 2017, vycestoval k jezeru, aby vyvrtal díry v ledu a pustil senzory do vody pod ledem.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑