• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékaři uvedli, které produkty obnovují střevní sliznici

    12-2-2020 Sputnik CZ 37 307 slov zprávy
     

    Výrobky na bázi kokosu, včetně mléka a jogurtu, mají antimykotické a antivirové vlastnosti. Máta peprná pomáhá zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku - uvolňuje střevní trakt a snižuje bolest, nadýmání a zácpu.


    Vědci také našli souvislost mezi nízkým obsahem vitamínu D a vývojem chronických onemocnění tlustého střeva – jako je rakovina. Tučné ryby, které jsou bohaté na omega-3 kyseliny, pomohou zastavit zánětlivý proces a zvýšit aktivitu bakterií bojujících proti infekci.


    Také maliny se dostaly na seznam nejužitečnějších potravin pro střeva, a to kvůli jejich vysokému obsahu vlákniny. Jedna malina obsahuje asi osm gramů vlákniny, což je čtvrtina denní potřeby člověka. Jezení malin pomáhá zabraňovat zácpě a rozvoji divertikulózy.



    Citrony zase obsahují hodně vitamínu C, který udržuje v těle zdravou bakteriální rovnováhu a hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu - proteinu nezbytného k ochraně střev.



    Vědci si připomínají, že fungování celého imunitního systému závisí na stavu střevní flóry, protože asi 70 procent všech buněk, které produkují protilátky, je ve střevní sliznici. Kromě toho bakterie, které v ní žijí, rozkládají vlákninu a jsou odpovědné za produkci vitamínů.

    Doporučení vědců


    Jako další vhodnou potravu pro střevní mikroflóru uvedli lékaři ořechy. Vědci zjistili, že přidání vlašských ořechů do každodenní stravy zvyšuje množství prospěšných bakterií ve střevě a také pomáhají ke snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku, což přispívá k posílení srdce.


    Vědci učinili experiment, kterého se účastnilo 42 dobrovolníků s nadváhou ve věku od 30 do 65 let. Experiment trval šest týdnů. Výsledky ukázaly, že denní konzumace vlašských ořechů v rámci zdravé stravy vede ke zvýšení počtu prospěšných bakterií ve střevě.



    Autoři věří, že existuje přímá souvislost mezi změnou střevního mikrobiomu a přínosným účinkem vlašských ořechů na kardiovaskulární systém.


    Zvýšení počtu Eubacteria eligens vede ke snížení krevního tlaku a Lachnospiraceae zase ke snížení arteriálního tlaku, celkového a „špatného“ cholesterolu. Ve skupinách, kde byly vlašské ořechy nahrazeny rostlinnými oleji, růst těchto bakterií nebyl pozorován.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑