• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Co na to Čaputová? Slovenská vláda vyslovila nesouhlas s Istanbulskou úmluvou a navrhla NR SR udělat to stejné

    12-2-2020 Sputnik CZ 51 256 slov zprávy
     

    Oznámil to předseda vlády Peter Pellegrini.



    Parlament na Slovensku již dříve vyjádřil nesouhlas s ratifikací úmluvy o předcházení násilí na ženách a domácímu násilí a boji (též Istanbulská úmluva) na Slovensku. Důvodem byla existence pochybností při výkladu několika ustanovení tohoto dokumentu a jejich možných rozporů s Ústavou SR. Jde především o rozpor s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy a také o nejasnosti v otázce odstraňování genderových stereotypů.


    Vláda v polovině prosince 2019 vzala na vědomí usnesení parlamentu.



    Později předseda Národní rady SR Andrej Danko požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou o setkání pro vyřešení sporu kolem Istanbulu. Uvedl, že nečinností prezidentka vytváří pouze napětí.


    Andrej Danko a předseda vlády Peter Pellegrini opakovaně vystoupili pro „zpětvzetí“ podpisu.



    „Navrhuji, aby vláda rozhodla o tom, že chce tento podpis z Istanbulské úmluvy stáhnout. Požádáme prezidentku, aby na tento krok udělila zplnomocnění,“ uvedl po jednání Pellegrini.



    Sama Čaputová nejprve tvrdila, že nechce, aby se otázka Istanbulské úmluvy řešila těsně před volbami, později však uvedla, že návrh měla parlamentu předložit vláda a teprve poté o něm poslanci měli hlasovat. Čaputová navrhla, aby spor rozsoudil ústavní soud. Dodala, že ačkoliv má na smlouvu svůj názor, bude se řídit většinou v parlamentu.



    Uvedla také, že Istanbulská úmluva není na Slovensku dnes ratifikována, a proto z ní pro Slováky ani nevyplývají žádné závazky.


    Toto tvrzení ovšem později popřel poslanec Národní rady SR za SNS Jarolav Paška. Politik rozepsal chronologii uplatnění smlouvy a upozornil, že implementace Istanbulu na Slovensku byla spuštěna ještě v roce 2012.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑