• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ministerstvo vnitra: Český internet se stává méně bezpečným

    10-2-2020 Sputnik CZ 45 327 slov zprávy
     

    Podle zástupců ministerstva vnitra počet trestných činů, které se v Česku páchaly pomocí internetu, se zastavil v loňském roce na 8417 případech, což je asi o tisíc a půl větší ukazatel ve srovnání s rokem 2018. Celková dynamika od roku 2011 ukazuje na to, že kybernetická kriminalita v zemi nabírá na obrátkách.


    V roce 2011 bylo v českém kybernetickém prostoru spácháno 1502 trestných činů. Od té doby se jejich počet jenom zvyšoval s nejslabším růstem v období mezi lety 2015 – 2017, kdy bylo celkem zaznamenáno 631 trestných činů.


    Podle ředitele sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Radka Nezbedy jde však nejenom o podvody či mravnostní trestní činy, ale i o typické zásahy na počítačové a informační systémy.



    Terčem útoků se častěji stávají děti, uvádí se. Pachatelé přitom jednají přes sociální sítě. V této souvislosti česká policie prosazuje projekt Tvoje cesta onlinem, který má dětem a jejich rodičům ukázat, jak se na sociálních sítích provádí manipulace, a je zneužívána zveřejněná osobní informace. Ke zvýšení kybernetické vzdělanosti českých občanů má sloužit i projekt Kraje pro bezpečný internet. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík k tomu dodal, že policie chystá pozici tzv. preventisty (odborníka na prevenci kriminality, včetně té kybernetické, pozn. red.) na každém územním odboru.

    „Chceme docílit stavu, aby se lidé, ale i školy a další instituce, nebáli obrátit na preventistu a poradit se s ním, co v dané situaci dělat,“ sdělil Moravčík.


    Je třeba však poznamenat, že při růstu kyberkriminality odhady ministerstva vnitra ukazují na snížení úrovně kriminality obecně. A to o více než 40 % za posledních osm let.


    Kyberkriminalita v EU


    Dříve zprávu o kyberkriminlitě  zveřejnila Evropská komise. Výsledky studie, která proběhla na konci loňského roku mezi obyvateli Evropské unie, ukázaly, že 52 % respondentů je přesvědčeno o tom, že jsou o kyberkriminalitě dostatečně či velmi dobře informováni. Zároveň 59 % se domnívá, že si dokáže zajistit svou bezpečnost. Uvádí se také, že uživatelé sociálních sítí se bojí o bezpečnost svých osobních údajů a mají strach i z podvodníků a hackerů.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑