• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Antarktida láme rekordy. Anomálie je překvapením i pro odborníky

    9-2-2020 Sputnik CZ 163 426 slov zprávy
     

    6. února byl ve výzkumné stanici Esperanza, která se nachází na dalekém severu Antarktického poloostrova, zaznamenán historický teplotní rekord (od roku 1961), a to 18,3 stupně nad nulou. Tato hodnota přesahuje předchozí nejvyšší výsledek z 24. března 2015, kdy teplota vzrostla na 17,5 stupňů nad nulou.


    Meteorologové uvedli, že na další argentinské stanici, Marambio, také padl teplotní rekord. Tam zaznamenali nejvyšší teplotu v únoru za celou dobu pozorování od roku 1971, tedy 14,1 stupňů. Předchozí rekord byl pozorován v roce 2013 a činil 13,8 stupňů.


    „Tato teplota je vyšší, než by měla být, jedná se o anomálii. Průměrná únorová teplota je jeden stupeň nad nulou. (…) Tyto teploty se objevují stále častěji a jsou doprovázeny deštěm,“ řekl Laurizi.



    „Tyto teploty nad průměrem mohou pokračovat až do středy (12. února, pozn. red.) inkluzivně a nejen zde, ale také na jiných základnách Antarktidy. Podle mého názoru se mohou tato období opakovat, ale možná ne s takovými extrémně vysokými hodnotami,“ dodal.



    Antarktida se rozprostírá přes 14 milionů čtverečních kilometrů a je téměř úplně pokryta sněhem a ledem.


    Průměrná roční teplota se pohybuje od deseti stupňů pod nulou do mínus 60 stupňů. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) je klima Antarktického poloostrova jedním z nejrychleji se měnících na planetě. Během posledních 50 let se průměrná teplota zvýšila o téměř tři stupně.



    Nejvyšší teplota pro oblast Antarktidy (jak definovali ve WMO a OSN, jedná se o všechnu půdu a led jižním směrem od 60 stupňů jižní šířky) byla plus 19,8 a byla pozorována 30. ledna 1982 na výzkumné stanici na ostrově Signy.


    Je tam pořad něco zajímavého


    V září jsme informovali o tom, že členové 24. ukrajinské výpravy v Antarktidě objevili „ztracenou“ ledovcovou jeskyni s jezery a řekou, informovala o tom tisková služba ukrajinského ministerstva školství a vědy.


    Jeskyně na ostrovu Galindez, na kterém se nachází ukrajinská stanice Akademik Vernadskij, byla objevena již během prvních antarktických výprav.


    „Měla vchod z opačné strany pobřeží od stanice, pod vrcholkem ledovce. Ukázalo se ale, že se před několika lety tento ledovec posunul z místa, do oceánu, tím byl vchod zavalený,“ sdělili na ministerstvu.


    Vedoucí 24. výpravy Ihor Dikij se přiznal, že se to nepovedlo hned.


    „Bylo několik nepodařených pokusů najít jeskyni ze strany průlivu Penola. Ale v ledovci ze strany staré britské základny Vordeho jsme měli štěstí, našli jsme vchod do ztracené jeskyně,“ řekl.


    Celková šířka koridorů třípatrové jeskyně činí přibližně 200 metrů, je tu řeka pod ledem a dvě jezera. Vědci také objevili ptačí pero, které určitě nepatří tučňákovi. Vzorky pro výzkum již byly odeslány na Ukrajinu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑