• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Cenzúra kníh už zúri naplno

    7-2-2020 Zem & Vek 77 583 slov zprávy
     
    Všetko začalo reláciou Mlčanie na rádiu Viva a rovnomenným knižným bestsellerom, ktorého sa predalo 30 000 kusov. To veľmi výrazne poznamenalo nasledujúci vývoj nielen na knižnom trhu, ale zmenil sa aj pomer síl tzv. mienkotvorných a alternatívnych (správne nezávislých) médií. V rámci tohto prúdu vznikli najsilnejšie subjekty ako Zem&Vek, Hlavné správy, Slobodný vysielač alebo Infovojna, ktoré zamiešali karty a zrušili monopol na ovplyvňovanie verejnej mienky. Odveta médií v rukách kartelu sa zmohla na koordinovanú defenzívu až na prelome rokov 2012/2013, kedy už Tibor Eliot Rostas a Mlčanie vystúpili na vrchol predajov všetkých knižných titulov v Slovenskej republike. Táto skutočnosť doslova paralyzovala dovtedy neohrozený mainstream a tretí sektor, ktorí sa až po viac ako polroku začali zviechať k protiofenzíve s fatálnymi chybami. Knižné tituly sa už  prenasledujú a kníhkupectvá nútia označovať knihy ako „nevhodnú literatúru“. Bezúspešne sa vyhrážali bojkotovaním Panta Rhei, ak dovolí ďalšie autogramiády Rostasa.


    Tieto snahy prišli až príliš neskoro a stretli sa iba s odporom k myšlienkam cenzúry, na druhej strane s veľkou podporou Mlčania a neskôr vzniknutých médií ako Slobodný vysielač, Hlavné správy a mesačník Zem&Vek. Knihy sa však označovali aj naďalej a zoznam nevhodných autorov na indexe pribúdal. Situácia sa postupne mení na stále väčší marazmus a vyúsťuje až do bodu, kedy sú tituly z predajov sťahované a autori v mene demokracie a slobody slova „zakazovaní“. Pochopiteľne z dôvodu boja proti „extrémizmu“, čo je novodobá neoboľševická rétorika skrývajúca svoju skutočnú podstatu: strach z vplyvu iných názorov, ktoré by  „liberálnych“ neonormalizárov odstavili na zaslúžený okraj spoločenského záujmu.


    Včera sme dostali informáciu, že medzi perzekvovaných v rámci cenzúry sa dostal aj Ľubomír Huďo, ktorého si väčšina čitateľov zrejme spája s projektom Infovojna.  Je autorom viacerých titulov (Mediálne Krysy, Európa v islamskej rakve, Zamatovo nežná tyrania), ktoré predávalo vydavateľstvo IKAR. Bez udania bližšieho dôvodu a dokonca s okamžitým vrátením doručených kníh, ako uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti IKAR Peter Kačmár, aby nebolo nutné čakať na dvojmesačnú výpovednú lehotu. Ostatné tituly vraj budú čím skôr stiahnuté z predaja v kníhkupectvách. Cenzúra zúri už naplno a to sme stále len v predvolebnom období.





    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ




    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑