• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský teleskop bude hledat gigantické stavby mimozemšťanů

    7-2-2020 Sputnik CZ 122 252 slov zprávy
     

    Projekt SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, Hledání mimozemské inteligence) je společný název projektů, které realizují vědci v různých zemích světa při hledání mimozemského rozumného života



    „Podobné konstrukce by měly silně zářit v infračerveném pásmu, jestliže se uvnitř zachovává teplota vhodná pro živé bytosti. Část vědeckého programu teleskopu Spektr-M (projekt Millimetron), který je vyvíjen v Rusku, je zaměřena na řešení tohoto úkolu,“ řekl Panov.




    Myšlenku o možnosti budování astroinženýrských staveb mimozemskými civilizacemi vyslovil před více než půl stoletím americký fyzik teoretik Freeman Dyson. Vyslovil předpoklad, že pro využití veškeré energie svého „slunce“ ho mohou mimozemské civilizace umístit do sféry. Tato myšlenka dostala název Dysonova sféra.


    Panov připomněl známého kandidáta na podobné astroinženýrské stavby – hvězdu Tabby v souhvězdí Labutě, u níž byla zaznamenána neobvyklá období změny zářivosti. Avšak, jak uznává vědec, nejsou žádné důkazy toho, že k zatmění hvězdy dochází díky umělým objektům.



    Observatoř Spektr-M s desetimetrovým vesmírným teleskopem je určena ke zkoumání různých objektů ve vesmíru v milimetrovém a infračerveném pásmu na vlnách 0,02 až 17 milimetrů. Její pomocí chtějí vědci získat údaje o globální struktuře vesmíru, struktuře a evoluci galaxií, jejich jader, hvězd a planetárních systémů, o kosmickém prachu a také o organických sloučeninách ve vesmíru a o objektech se supersilnými gravitačními a elektromagnetickými poli.

    V roce 2013 se plánovalo, že Millimetron bude vypuštěn v roce 2019. Při formování Federálního vesmírného programu na léta 2016 až 2025 byl start Millimetronu kvůli sekvestru z programu vyloučen a bude zařazen do Federálního vesmírného programu na příští období. Start se plánuje po roce 2027.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑