• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rozhodnutí německého soudu zvedlo Ondráčka ze židle: Děkuji za každý podobný rozsudek. Díky tomu vidíme, kam směřujeme

    5-2-2020 Sputnik CZ 64 314 slov zprávy
     

    Případ se týkal matky šestnáctileté dívky obchodního učiliště, která do hodin nosila nikáb, tj. závoj, který zakrývá celý obličej kromě očí. Hamburský školský úřad matce nařídil, aby její dcera nechodila na vyučování se zahaleným obličejem a následně jí uložil pokutu 500 eur (12 600 korun) za nedodržení tohoto pokynu.


    Matka si na pokutu stěžovala u soudu, který nyní rozhodl, že neexistuje právní norma, která by zákaz úřadům umožňovala.



    „Přátelé, děkuji Německu za každý takový a další podobný rozsudek a rozhodnutí. Jen díky tomu můžeme jasně vidět, kam s celou tou Evropou směřujeme,“ napsal Ondráček na Facebook.




    Kontroverzní nikáby


    Nicméně radní Hamburku pro školství Ries Rabe rozhodnutí soudu rovněž zkritizoval a vyzval k rychlé změně místní právní úpravy, aby zákaz na zahalování obličejů mohl být vynucen.



    „Učitelé a učitelky, žáci i žákyně musí mít ve škole nezakrytý obličej. Vyučování jinak nemůže fungovat,“ uvedl radní.



    Před několika lety německý Spolkový sněm schválil částečné omezení zahalování obličeje pro úřednice a členky armády při výkonu povolání. Ačkoliv se pro široký zákaz úplného zahalování obličeje vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová, široký zákaz je v rozporu s německou ústavou.


    Zákaz na úplné zahalování tváře začal loni platit v Nizozemsku. Lidé si tak nesmí zakrývat obličej ve školách, v hromadné dopravě, v nemocnicích a na úřadech. Za porušení zákazu hrozí pokuta 150 eur. Obdobný zákaz platí i ve Francii, Belgii, Bulharsku, Lotyšsku, Dánsku i Rakousku. Částečná omezení na zahalování tváře zavedli v Itálii, Švýcarsku, Norsku a v Bosně a Hercegovině.


    V prosinci se Nejvyšší soud České republiky zastal somálské dívky, která žalovala pražskou střední zdravotnickou školu kvůli zákazu nošení muslimského šátku hidžábu, který nezakrývá obličej. Soud konstatoval, že zákaz muslimského šátku  při teoretické výuce nesplňuje žádný legitimní cíl a Česko má tolerovat náboženský pluralismus. Zrušil tak předchozí rozsudky pražského městského soudu a Obvodního soudu pro Prahu 10 a věc vrátil obvodnímu soudu k dalšímu řízení.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑