• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zeman: Šarapatkové, Hřebejkové a Polčákové, kteří mi přáli smrt, jsou hodni soucitu

    5-2-2020 Sputnik CZ 79 634 slov zprávy
     

    Luboš Xaver Veselý se v rozhovoru s prezidentem dotkl výroků některých českých osobností, které Zemanovi přály smrt.



    „Šarapatkové, Hřebejkové a Polčákové, kteří si to přáli, jsou svým způsobem hodni soucitu, protože nenávist, která z nich prýští, jim kazí nejen zažívání, ale i charakter,“ odpověděl Zeman.




    V září europoslanec hnutí STAN Stanislav Polčák komentoval případnou abolici pro premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo tak, že souboj mezi prezidentem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem by měla vyřešit příroda.



    „Doufám, že nejvyšší státní zástupce rozhodne o zrušení usnesení městského státního zastupitelství až v samém závěru lhůty. Můžeme si jen přát, že souboj Zeman vs. Zeman do té doby rozhodne příroda,“ uvedl na Twitteru Polčák.




    Režisér Jan Hřebejk později v listopadu okomentoval návštěvu Miloše Zemana s dcerou Kateřinou fotbalového zápasu SK Slavia Praha – Inter Milán. Na Twitteru napsal, že ho rozhodilo, jak vypadá prezident zdravě.

    „Jsem už tak zahořklej, že mě bohužel rozhodilo, jak na té fotce vypadá pan prezident zdravě. Bůh není. Bohužel,“ napsal Hřebejk na Twitteru.



    Naposledy novinář a člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka napsal kontroverzní zprávu na svůj Twitter, když komentoval smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery.



    „Smrt je popleta: dobří odcházejí...“ napsal Šarapatka nad fotografií Zemana a Kubery.



    Zeman jejich slova komentoval tak, že i tyto nenávistné komentáře patří k funkci prezidenta.



    „Nezamrzí to, částečně to patří k mé profesi a nejsem zdaleka sám,“ řekl Zeman a uvedl příklad amerického prezidenta Donalda Trumpa.




    Největší úspěch



    Následně se v rozhovoru řeč skutečně dotkla smrti a Zeman prozradil, že by si přál zemřít v klidu ve spánku. Za svůj největší životní úspěch považuje to, že za jeho vedení se mu podařilo zvýšit preference ČSSD a sestavit vládu.

    „Za největší výsledek pokládám to, že se mi podařilo zdvihnout sociální demokracii ze 7 na 32 % a to během pěti let. Další to postupně snížili opět na 7 %,“ poznamenal prezident.



    V čele sociální demokracie stál v letech 1990 až 1993 Jiří Horák a preference strany nebyly příliš výrazné. S příchodem Miloše Zemana na post předsedy se preference strany začaly rychle zvyšovat a v roce 1998 se Zeman stal premiérem země.



    Epidemie koronaviru


    Zeman se vyjádřil i k epidemii nového typu koronaviru, který se začal do světa šířit z Číny. Touto chorobou se nakazilo již přes 24 tisíc lidí a zahynulo téměř 500 osob. Počet vyléčených dosahuje téměř tisíce osob. Podle Zemana je v českých podmínkách mnohem závažnější problém chřipková epidemie.



    „Kdybych se bál každé epidemie, která se objeví, musel bych se bát SARSu nebo eboly. Přitom mnohem více bych se měl bát chřipky, která u nás ročně zabije dva tisíce lidí,“ poznamenal prezident.




    Přitom ale uvedl, že si váží lidí, kteří dobrovolně posílají pomoc do Číny. Jmenovitě zmínil město Třebíč, které je partnerským městem I-čchang, jež leží v provincii Chu-pej, epicentru koronaviru. 

    „Vážím si i ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) za to, že nabídl pomoc alespoň 10 milionů korun,“ uvedl dále Zeman.



    Petříček v pondělí navrhl vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně. Dříve Peking požádal českou vládu o humanitární pomoc v podobě dodávek zdravotnických pomůcek. Premiér Andrej Babiš poskytnutí této pomoci odmítl, neboť podle něj Česko tyto materiály potřebuje pro sebe.



    Vyšetření v nemocnici



    Na závěr prezident uvedl, že ve čtvrtek absolvuje v nemocnici vyšetření sluchu, se kterým má poslední dobou problémy. Podotkl ale, že se jinak cítí být zdravotně v pořádku.

    „Držte mi palce, protože špatné vyšetření by znamenalo, že budete mít hluchého prezidenta,“ řekl Zeman.



    Loni v říjnu byl prezident hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Čtyřdenní pobyt v nemocnici Hrad označil za rekondiční. Zemana trápil úbytek váhy kvůli poruše výživy. Ta spočívá v úbytku a narušené funkci svalů, zejména na nohou.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑