• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nečekaný zvrat. Pražská kavárna tvrdí, že za návrat Mariánského sloupu může komunistka

    4-2-2020 Sputnik CZ 58 503 slov zprávy
     

    Další hlasování o návratu Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí proběhlo 23. ledna a vyvrcholilo po šestnácté hodině. Původně se čekala další „prohra“ sloupu, ale nakonec dva hlasy rozhodly, že návratu sloupu na své místo již nic nebrání.


    Pro pořad Reportéři ČT akademických sochař Petr Váňa uvedl, že to byla zvláštní chvilka. Před samotným hlasováním si zastupitelé vzali desetiminutovou přestávku. „A najednou se všichni podle mě rozhodovali srdcem,“ uvedl k návratu sloupu Váňa.



    Rozhodla komunistka Semelová?


    V pořadu ČT někteří zastupitelé uvedli, že se rozhodovali až na poslední chvíli. Například Jana Plamínková (STAN) se rozhodla až ráno v den hlasování a nakonec hlasovala pro návrat sloupu.


    Jan Wolf (KDU-ČSL) zase stále počítal, jestli potřebných 33 hlasů sloup získá.



    „Ještě ráno jsem si v hlavě přebíral, kdo asi dá ty hlasy. Počítal jsem s 29 hlasy z potřebných 33. Pak mě překvapila jedna kolegyně, která řekla, že hlas dá,“ uvedl zastupitel.



    Proti obnovení Mariánského sloupu jednotně vystoupili pouze Piráti, kteří jednotně hlasovali proti.


    Další pražští zastupitelé se rozhodli pro sloup hlasovat až poté, co na zastupitelstvu jako host s projevem vystoupila komunistka Marta Semelová, před jejím projevem měli odpůrci sloupu většinu jednoho hlasu.


    Ale jak uvedla Alexandra Udženija (ODS), právě vystoupení Semelové vyburcovalo nejenom jednoho z členů ODS.



    „Osoba, kterou nemůžu chápat jako charakterní, jestliže chápe okupaci v roce 1968 jako přátelskou pomoc, je ostudou jakýchkoliv zastupitelských sborů. Jestliže taková neúctyhodná osoba se takto staví, tak budu hlasovat pro,“ uvedl Martin Sedeke (ODS), jak přijal projev Semelové.




    Na podobná slova Semelová reagovala, že je smutné, když se zastupitelé rozhodují na základě těchto emocí.



    „Neříkáme, že bychom sloup zbourali, ale máme jiné kroky. Vyhlašujeme referendum, kde by se měli občané hlavního města vyjádřit, zda souhlasí, aby Mariánský sloup stál na Staroměstském náměstí. Začínáme sbírat podpisy,“ dodala k celé věci.



    Dohady o Mariánském sloupu


    Mariánský sloup původem ze 17. století svrhl dav v roce 1918, jelikož v něm spatřoval symbol habsburské monarchie. O jeho návrh ale už delší dobu usiluje právě Wolf, i když to zastupitelstvo v minulosti několikrát odmítlo. Nyní se ale tímto schváleným usnesením ruší původní zamítavé stanovisko, které bylo vydáno v roce 2017. Uvádí se, že zastupitelstvo má rovněž za úkol zajištění součinnosti Technické správy komunikací, která pro umístění sloupu musí poskytnout zábor.



    Pokud jde o tvůrce repliky sochy, Váňa na ní pracoval od roku 2008. V loňském roce ji chtěl začít na náměstí instalovat, bohužel však neúspěšně. Jeho aktivitě bránila skutečnost, že chyběl zábor. Po posledním hlasování jsou ale vyhlídky na umístění sochy vcelku pozitivní – Wolf se totiž nechal slyšet, že by replika sloupu měla na náměstí stát do půl roku.

    O možném návratu sloupu se vedou diskuze již od 90. let. Příznivci jeho obnovení sloup považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Odpůrci si však stojí za tím, že se jedná o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑