• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jako v roce 1957. Šéf námořnictva USA o zaostávání ve vývoji hypersonických zbraní

    2-2-2020 Sputnik CZ 35 253 slov zprávy
     

    V pátek během svého poselství na adresu zaměstnanců amerického námořnictva Modly sdělil, že po vypuštění Sputniku Sovětským svazem v roce 1957 začaly USA zvyšovat výdaje na výzkum a vývoj, a tato částka v roce 1965 dosáhla 3,6 % HDP. Podle Modlyho se výsledkem stal vývoj tří generací mezikontinentálních balistických raket mezi lety 1957 a 1962.



    „Toto ohlédnutí za dějinami má zvýšit naše pochopení toho, že hlavní technologické pokroky, jako hypersonické zbraně, můžou destabilizovat globální bezpečnost a představovat existenciální hrozbu pro náš národ,“ uvedl Modly.



    Uvedl také, že samotné Spojené státy v tomto roce plánují vyzkoušet hypersonickou hlavici – Hypersonic Glide Body. K tomu dodal, že když jde o hypersonické velení námořnictva USA, musí jednat na plný výkon.




    © AFP 2019 / Chip Somodevilla/Getty Images

    Thomas Modly


    Hypersonický závod


    Rusko je první zemí, která oficiálně oznámila, že má hypersonické zbraně. V roce 2019 prezident země Vladimir Putin informoval o zahájení sériové výroby raketového komplexu strategického určení s plachtící bojovou hlavicí Avangard a o úspěšných zkouškách hypersonické protilodní rakety s plochou dráhou letu Cirkon. V experimentálním provozu ruské armády je i letecký raketový komplex Kinžal (česky – Dýka).



    Ve vývoji hypersonický zbrani pokročila i Čína. V říjnu roku 2019 země uvedla do provozu hypersonický plachtící stroj DF-ZF (také WU-14).

    V USA již uznali zaostávání v oblasti hypersonických zbraní a v zemi je aktivně vyvíjejí. Jde například o rakety ARRW třídy vzduch-země a rakety HCSW velkého doletu pro vojenské letectvo. Vývoj těchto raket bude americký rozpočet stát dohromady téměř 1,5 miliardy dolarů (34 miliard Kč).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑