• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Byly zveřejněny první fotografie reprodukce koronaviru

    1-2-2020 Sputnik CZ 84 414 slov zprávy
     

    Na snímcích je znázorněna buňka infikovaná koronavirem typu 2019-nCoV.


    Podle vědců je každá buňka infikovaná virem schopna produkovat tisíce nosičů nových virových částic.



    ​John Nicholls, jeden z vědců zapojených do studia viru, uvedl, že univerzita je připravena poskytnout výsledky práce dalším vědcům, kteří nemají přístup ke kmenům.


    Odborník na infekční choroby v Nemocnici Šeba v Izraeli Vladislav Litačevskij uvedl, že rizikové skupiny pro koronavirus se příliš neliší od rizikových skupin pro tradiční akutní respirační virové infekce - jsou to starší lidé, malé děti, pacienti s chronickými onemocněními.



    „V každé situaci existují kategorie pacientů, kteří jsou citlivější a náchylnější ke komplikacím. Lidé s průvodními chorobami, starší lidé a velmi malé děti jsou rizikové skupiny, které jsou vždy náchylnější ke komplikovanému průběhu (nemoci),“ poznamenal odborník na infekční choroby.



    Opatření, která mohou snížit riziko infekce koronaviru, zůstávají také tradiční.



    Za prvé, je třeba se vyhnout místům se zvýšeným rizikem infekce - pokud je to možné, zrušit výlety do Číny, nenavštěvovat trhy se zvířaty, přeplněná místa. Stejně důležitá je osobní hygiena a důkladné mytí rukou.



    „Epidemiologicky je nejnebezpečnějším rysem viru jeho nakažlivost, to znamená jeho schopnost šířit se,“ dodal.



    Odborník zdůraznil, že informace o novém viru (jde o úroveň jeho nakažlivosti a úmrtnosti) jsou stále nedostatečné k posouzení rizik pandemie.


    Stav zdravotní nouze. Již 259 osob zemřelo


    Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek večer vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Koronavirus dále zabíjí a rozšiřuje se stále do více zemí. Podle nejnovějších informací počet nakažených překročil již hranici 10 tisíc a aktuálně na následky onemocnění zemřelo již 259 osob. Počet nakažených tak již přesáhl úroveň onemocnění při epidemii SARS, která vypukla v roce 2003.


    „Nevíme, jaké škody by mohl tento virus napáchat v zemích se slabším systémem zdravotnictví. Je třeba jednat, abychom zemím pomohli se na takovou možnost připravit,“ prohlásil generální ředitel WHO Tedrose Adhanom při vysvětlení, proč se WHO rozhodla k vyhlášení tohoto stavu.


    WHO globální stav zdravotní nouze vyhlásila teprve pošesté v historii, zatím však není navrženo ani omezení cestování a obchodu.


    Některé země již přijímají různá opatření - vyhlašují zvláštní stav, uzavírají hranice, ruší lety a nevydávají víza.


    Příznaky koronaviru


    Po vyšetření nově nakažených se zjistilo, že prvními příznaky koronaviru mohou být průjem, nevolnost a další problémy s trávicí soustavou, bolesti hlavy a ve vzácnějších případech také tlak na hrudi. Lékaři také poznamenávají, že v řadě případů byly u infikovaných pozorovány pouze atypické příznaky nemoci a nedocházelo ani k zvýšení teploty, takže přítomnost nebezpečného viru bylo možné zjistit až po dalších testech.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑