• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Záplava nepravdivých informací.“ Stephen King se pustil do Facebooku a smazal svůj profil

    1-2-2020 Sputnik CZ 45 374 slov zprávy
     

    Svůj krok King odůvodnil tím, že v politické reklamě na Facebooku je hodně lží a také je nedostatečná ochrana osobních údajů uživatelů sociální sítě. 



    „Opouštím Facebook. Nejsem spokojen se záplavou nepravdivých informací, které jsou povoleny v jeho politické reklamě, ani si nejsem jistý jeho schopností chránit soukromí svých uživatelů,“ uvedl spisovatel.






    Většina jeho sledujících na Twitteru podpořila jeho rozhodnutí.


    „Vítejte v klubu nikdy FB!“ okomentoval uživatel Mystery Solvent.


    „Právě jsem deaktivovala svůj účet ze stejného důvodu,“ napsala uživatelka Sally McMillan.


    „Opustila jsem (Facebook) asi před rokem. Od té doby jsem si nevzpomněla. Byl to skvělý krok,“  uvedla Barabra O´Toole.


    Kauza Facebook a Cambridge Analytika



    Facebook se dříve ocitl ve středu politického skandálu ve Spojených státech. Ve společnosti uznali, že data 87 milionů uživatelů, hlavně z USA, byla zkompromitována a omylem předána britské společnosti Cambridge Analytica. Poté začalo v řadě amerických úřadů, včetně Kongresu, vyšetřování úniků dat uživatelů.

    V loňském říjnu britský úřad komisaře pro informace (The UK Information Commissioner's Office, ICO) nařídil Facebooku zaplatit 500 000 liber (asi 15 milionů korun) v řízení o ochraně údajů. Podle šetření odboru Facebook od roku 2007 do roku 2014 nesprávně zpracovával osobní údaje uživatelů a předával je vývojářům mobilních aplikací. Podle ICO společnost GSR získala přístup k údajům 87 milionů lidí, včetně 1 milionu občanů Velké Británie, a to bez jejich vědomí. Uvádělo se, že následně tyto informace použila společnost Cambridge Analytica. V samotné společnosti uváděli, že podle kontraktu měli právo na údaje více než 30 milionu lidí.


    Sama Cambridge Analytica spolupracovala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem během jeho volební kampaně. Podle deníku The New York Times, který o tom psal v roce 2018, odborníci společnosti na základě údajů 50 milionů uživatelů Facebooku hodnotili politické preference voličů a ukazovali jim reklamu, která přímo spadala do oblasti jejich zájmů. V této souvislosti americká federální obchodní komise uložila Facebooku pokutu v částce 5 miliard dolarů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑