Podle zprávy německých médií se návrhy na oživení námořní mise „Sophia“ zaměřené na vymáhání zbrojního embarga OSN na Libyi rozpadly. Itálie vyjádřila ohledně plánu skepticismus.
Plány přesměrovat námořní misi EU „Sophia“ na Libyi se rozpadly, když výbor EU na mimořádné schůzce na toto téma nedosáhl jednomyslnosti, píše německý deník Die Welt.
Námořní mise EU „Sophia“ byla původně zahájena s cílem zastavit obchodování s lidmi ve Středozemním moři, než se v březnu 2019 zhroutila pod tlakem italské populistické vlády.
Nová zpráva tvrdí, že je nepravděpodobné, že bude pokračovat úsilí o oživení mise se zaměřením na dodržování dohody OSN o zbrojním embargu proti Libyi.
Několik zástupců EU, včetně Itálie, Rakouska, Řecka a Maďarska, vyjádřilo pochybnosti nebo odmítlo podpořit oživení mise, podle „vysoce postavených zdrojů“ citovaných ve zprávě deníku Die Welt.
Jakékoli přeorientování námořní mise vyžaduje podporu všech členských států EU.
Některé země se obávaly, že mise povede k většímu nárůstu počtu migrantů přicházejících do EU.
Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio, který před pár dny odstoupil, řekl, že mise Sophia může být použita, pouze pokud bude „demontována a znovu sestavena úplně jinak“.
„Musí to být mise, která bude sledovat embargo a nic jiného,“ řekl.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že Německo je připraveno přijmout více migrantů zachráněných z moře při misi „Sophia“. Začátkem týdne vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell horlivě zdůrazňoval, že mise byla zaměřena na zbrojní embargo OSN v Libyi, nikoli na záchranu migrantů.