• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Praha přišla o přímé letecké spojení s Pekingem

    22-1-2020 Sputnik CZ 40 367 slov zprávy
     

    Prodej letenek pro přímý spoj byl pozastaven od 1. března. Rozhodnutí Deníku N potvrdilo ministerstvo zahraničí. To ale zatím nemá informace, co za krokem stojí. Bude kvůli tomu kontaktovat čínskou stranu.



    „V tuto chvíli nemáme oficiální informace, proč bylo k tomuto kroku přistoupeno. Nevíme tedy, zda se jedná o dočasné či definitivní opatření a zda je motivované komerčně či politicky,“ cituje Deník N mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchovou.




    Přímé spojení mezi oběma hlavními městy bylo zahájeno v září 2015 a mělo symbolizovat dobré vztahy mezi Čínou a Českou republikou. Díky tomu se Praha stala dostupnější pro čínské turisty. Její význam vyzdvihoval český prezident Miloš Zeman.


    V minulém roce kvůli konfliktu mezi Pekingem a Prahou došlo k ukončení příprav na zahájení přímého leteckého spojení mezi Šen-čenem a Prahou.


    Napjaté vztahy s Pekingem


    Vztahy s Čínou ale v poslední době značně ochladly. Jedná se zaprvé o iniciativu pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vypustit ze sesterské smlouvy s Pekingem zmínku o politice jednotné Číny. Spor nakonec vedl k vypovězení smlouvy Pekingem. Čínská strana nato zrušila slib zápůjčky pandy velké pro pražskou zoo. Došlo i na zrušení vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Číně.



    V lednu sesterskou smlouvu uzavřela Praha s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu. Kvůli tomu partnerství s českým hlavním městem přerušila Šanghaj. Český prezident Miloš Zeman dále varoval, že může dojít i k ukončení financování fotbalového klubu Slavia, kterou vlastní čínská developerská společnost Sinobo.

    Ačkoli se Zeman nejdříve kriticky postavil k iniciativám vedení pražského magistrátu, 12. prosince v rozhovoru pro Blesk Zprávy připustil, že čínské investice zdaleka nedosahují takové úrovně, kterou by si představoval. Kvůli tomu může nejet na dubnový summit Číny a zemí střední a východní Evropy ve formátu 17+1 v Pekingu.


    Nahradit ho může místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Později ale avizoval, že na summit může jet, pokud během něj budou čínští zástupci ochotni uzavřít smlouvy s českými podnikateli na konkrétní projekty.



    Minulý týden před zhoršením vztahů mezi Českou republikou a Čínou varoval exministr obrany a šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. Odmítnutí prezidenta Zemana navštívit Čínu, kde měl být hlavním hostem, může ohrozit české podniky v této nejlidnatější zemi světa. Jedná se zejména o společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera či automobilku Škoda.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑