• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Aby každý chápal pilíře naší moderní státnosti.“ Chmelár vyzval k zakotvení dědictví SNP do Ústavy

    20-1-2020 Sputnik CZ 68 498 slov zprávy
     

    Chmelár se v neděli účastnil akce ve Svidníku, kde si spolu se svými příznivci připomněl osvobození města. Přitom varoval, že dnes v Evropě dochází k obnově fašistické ideologie.



    „Moje dnešní účast na 75. výročí osvobození Svidníku nebyla jen holdem těm, kteří neuvěřitelné tři měsíce houževnatě bojovali o desetikilometrový úsek, aby zde vykrváceli za naše právo svobodně žít. Byla varováním, kolik úsilí nás stálo osvobození od fašistického jha a jak moc riskujeme, když přehlížíme hrozbu obnovy této temné ideologie, která nakazila Evropu jako mor,“ uvedl Chmelár na svém Facebooku.





    Podle něj připomínkové akce, které se konají při příležitostech oslav vypuknutí Slovenského národního povstání, se omezily pouze na oficiální rituály, ze kterých se vytratila podstata, coby varování dnešním a budoucím generacím.

    „A přestože se formálně hlásíme k antifašistické tradici, degradovali jsme ji na umrtvující rituál úklonů a projevů bez hlubšího poselství,“ poznamenal předseda Socialistů.sk.



    Chmelár se v této souvislosti domnívá, že si lidé musí uvědomit, čemu všemu jsou vděční hrdinům Slovenského národního povstání a protifašistického odboje. „Bez toho si jen nalháváme, že jsme antifašistická společnost,“ domnívá se Chmelár. Z tohoto důvodu by podle něj mělo dojít ke změně ústavy, kde by měla být jasně zakotvena role Slovenského národního povstání ve formování republiky.



    „Dnes jsem to shromážděným lidem řekl velmi jasně: odkaz na dědictví Slovenského národního povstání a antifašistická pečeť našeho státu by se měly stát pevnou součástí preambule Ústavy Slovenské republiky. Aby každý pochopil, na jakých pilířích stojí naše moderní státnost,“ zdůraznil Chmelár.




    Slovensko obchází strach z Kotleby


    Parlamentní volby na Slovensku se budou konat 29. února. Zbývá tak méně než 40 dní, aby se Slováci rozhodli, komu dají svůj hlas. Podle současných předvolebních průzkumů se na prvním místě umístí vládní strana Směr-SD s téměř 19 % hlasů.


    Nicméně preference Směru klesají, což souvisí s politickou krizí, která vypukla po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Další strany současné koalice SNS a Most-Híd se nacházejí na hranici pětiprocentní bariéry.




    Koalice se tak bude vytvářet poměrně těžko, a to i kvůli roztříštěné slovenské liberální opozici. Koalice stran Progresivní Slovensko, jejíž předsedkyní byla současná prezidentka Zuzana Čaputová, a Spolu by podle agentury Focus v lednu volilo 10,5 voličů, což je více než o čtyři procenta méně než v srpnu. Strana bývalého prezidenta Andreje Kisky Za lidi má rovněž preference kolem 10 %. Podařilo se jí tak zastavit klesající trend z listopadu loňského roku, kdy s 10,6 % dosáhla svého vrcholu.

    Naopak z růstu preferencí se může radovat krajně pravicová strana Mariana Kotleby ĽSNS, která se drží odkazu Slovenského státu z dob 1939 až 1945, který byl spjat s nacistickým Německem. ĽSNS by podle lednového průzkumu agentury Focus volilo 13,6 % lidí. Stala se z ní druhá nejsilnější strana. Nicméně sociologové v případě Kotlebovců upozorňují i na fenomén „skrytého voliče“, kdy se lidé stydí v průzkumech své sympatie přiznat. Panují proto i obavy, že by se mohli umístit dokonce na prvním místě.


    Minulý týden předseda Progresivního Slovenska Michal Truban v rozhovoru pro TV Pravda prohlásil, že udělá vše proto, aby Kotleba nezvítězil.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑