• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci nazvali ještě jednu příčinu smrti dinosaurů. Které věřit?

    18-1-2020 Sputnik CZ 121 366 slov zprávy
     

    Většina vědců se domnívá, že příčinou hromadného vyhynutí druhů, a to včetně dinosaurů, byl obrovský asteroid, který narazil do Země před 66 miliony let. Existuje však další verze, podle níž by mohly vést k vyhynutí masové erupce sopek v regionu Deccan Traps (nyní území Indie).


    Na rozdíl od řady jiných nedávných studií profesorka geologie a geofyziky Pincelli Hullová a její kolegové v nové výzkumné studii prohlašují, že environmentální dopady mohutných sopečných erupcí v Indii, v oblasti známé jako Dekkánské trapy, se staly před vymíráním na konci křídy před 66 miliony let, a proto nepřispěly k masovému vymírání.


    Výzkumníci se snažili zjistit přesný čas rozsáhlých emisí sopečného plynu, které se vyskytují během takových erupcí. K tomu porovnaly globální změny teplot a údaje o analýze uhlíkových izotopů z mořských zkamenělin s klimatickými modely.


    Ukázalo se, že většina oxidu uhličitého se dostala do atmosféry dlouho předtím, než dopadl meteorit. Sopečná aktivita v pozdním období křídy způsobila postupné zvyšování globální teploty asi o dva stupně, ale ne masové vyhynutí. Některé druhy podle vědců migrovaly na severní a jižní pól, ale vrátily se dlouho před srážkou s asteroidem.


    Podle toho jsou paleoklimatologové přesvědčeni, že jedinou příčinou smrti dinosaurů byl meteorit.


    Současně připouštějí možnost chyby a jsou připraveni přezkoumat své závěry, pokud existují závažné důkazy.


    Většina vědců ale uznává, že událost hromadného vymírání, také známá jako K-Pg, nastala poté, co asteroid narazil do Země.


    „Sopečná činnost v pozdní křídě způsobila postupné globální oteplování asi o dva stupně, ale ne masové vymírání,“ řekl bývalý výzkumník Yaleovy univerzity Michael Henehan, který sestavil teplotní rekordy pro studii. „Několik druhů se přesunulo směrem na severní a jižní pól, ale přesunuly se zpět dlouho před dopadem asteroidu.“



    „Mnoho lidí spekulovalo, že sopky mají pro K-Pg význam, my ale říkáme: Ne, nemají,“ zdůraznila Hullová.



    Dříve archeologové analyzovali půdní vzorky odebrané ze starobylého Chicxulubského kráteru na poloostrově Yucatán a simulovali první hodiny po pádu asteroidu, který setřel více než 75 % živého světa z povrchu Země. Podle jejich názoru by asteroid s průměrem deseti kilometrů, který letěl do zemské atmosféry rychlostí téměř 25 kilometrů za vteřinu, mohl vytvořit výbuch takové síly, s níž nelze porovnávat světovou zásobu jaderných zbraní.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑