• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Z letecké katastrofy v Íránu nelze vinit jen jednu osobu, prohlásil Rúhání

    14-1-2020 Sputnik CZ 73 348 slov zprávy
     

    „Díky mým znalostem


    protivzdušné obrany mohu prohlásit, že nemůže být obviňován jen jeden člověk. Nemůže za to jen ten, co stiskl tlačítko, ale s největší pravděpodobností jsou zde i další, a já chci, aby byla lidem tato otázka upřímně vysvětlena,“ uvedl Rúhání ve zprávě, která byla zveřejněna na webových stránkách prezidenta.

    Poznamenal také, že úřady budou pokračovat ve své snaze, dokud nebudou vyšetřeny všechny aspekty. Chtějí tak zajistit, že všichni zúčastnění budou potrestáni, a také zaručit lidem, že se to už nebude opakovat.



    Tragédie u Teheránu


    Letadlo Boeing 737-800 letecké společnosti Ukraine International Airlines (UIA), které letělo z íránské metropole do Kyjeva, v noci na 8. ledna havarovalo, a to brzy po odletu z letiště Imáma Chomejního. Při neštěstí zahynulo celkem 176 lidí: 167 cestujících z Íránu, Ukrajiny, Kanady, Německa, Švédska a Afghánistánu a také devět členů posádky.


    Írán následně oficiálně uznal, že letadlo bylo omylem sestřeleno v důsledku „lidské chyby“. V generálním štábu dodali, že sestřelili letadlo, protože se přiblížilo k důležitému vojenskému objektu. Jak se uvádí v prohlášení, došlo k tomu „za podmínek zvýšené bojové pohotovosti“ spojené s možnou reakcí USA na raketové útoky na americké základny v Iráku.




    Velitel vojensko-kosmických sil Islámského revolučního gardového sboru (IRGC) Amir Ali Hajizadeh uvedl, že systém protivzdušné obrany viděl ukrajinské letadlo jako řízenou střelu.

    „Je to cena amerických krutostí a akcí v regionu. Tu noc byly naše systémy v plné pohotovosti. V noci bylo na obloze mnoho vojenských letadel,“


    řekl Hajizadeh na tiskové konferenci.

    Dotyčný ovšem dodal, že IRGC na sebe bere plnou odpovědnost za havárii ukrajinského letadla, a že je připraven nést jakýkoliv trest za ztrátu lidských životů.



    Po americké invazi do Iráku v roce 2003 Íránské revoluční gardy adaptovaly svůj systém velení a řízení, aby mohl přežít válku se Spojenými státy. Jeho podstata spočívá v jeho decentralizaci, která má zabránit ochromení obrany, pokud budou zničeny velitelská střediska. To znamená, že jednotliví velitelé Íránských revolučních gard mohou samostatně přijímat množství rozhodnutí na svou odpovědnost.


    Íránský prezident Hasan Rúhání nařídil reformu protivzdušné obrany, aby se předešlo podobným incidentům.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑